قالب وبلاگ

هفته نامه صدای گلپایگان

برگزاري كنگره عظيم فقيه آگاه حضرت آيت ا.... العظمي گلپايگاني در قم ،گلپايگان و گوگد

بي ترديد حيات معنوي ما وام دار و مرهون هدايت و روشنگري عالمان وارسته و پاسداران حريم فقاهت است. آنان كه سال هاي زندگي را با رنج و عسرت جهد و تلاش را با عشق و خلوص وافر خويش درهم آميختند، راه جاودانگي و فرزانگي را با زهد و تقدس و با نفسي مهذب آغاز كردند و با سلوكي دائمي به سمت و سوي مبدأ كمال گام برداشتند و در چشمه سار زلال عرفان و معنويت آب حيات نوش جان كردند.

در زمره همين عالمان وارسته و فقيهان فرهيخته، نام حضرت آيت ا... العظمي سيد محمدرضا موسوي گلپايگاني همانند ستاره اي پرفروغ در آسمان فقه و فقاهت همواره خواهد درخشيد. عالمي كه از تعهد و تقوا، زهد و پارسايي در زندگي و بي اعتنايي به زخارف دنيوي نردباني ساخت و با آن به آسمان راه يافت. عالمي كه روستازاده بود، روستايي كه در جوار شهري همچون گلپايگان مهد پرورش عالمان بزرگي در تاريخ تشيع اين ديار است. بزرگ مرجعي كه در خانواده اي ديده به جهان گشود كه پدر بزرگوارش در بين مردم آن سامان به زهد، تقوا و فضيلت شهرت داشت. او هنوز كودك بود و در 9 سالگي به سر مي برد كه دست تقدير لباس يتيمي را بر تن او كرد و در سوگ پدر نشست. در حال او نوشته اند اولين شالوده فكري او در زمان حيات پدر در زادگاه او »گوگد« رقم خورد و در آن ديار به مكتب رفت تا خواندن، نوشتن و قرائت بياموزد. كتاب »حيات القلوب« علامه مجلسي را به وصيت پدر خواند و آن گاه به فراگيري مقدمات علوم اسلامي نائل آمد و كتاب »نصاب الصبيان« را در محضر مرحوم آيت ا... محمدتقي گوگدي آموخت. استعداد وي و ذوق سرشار، طبع بلند او را به گلپايگان كشاند و سال ها در آن شهر به علم اندوزي فرا خواند. هر چند به خوانسار هم رفت و تحصيل علم را سرمايه زندگي خود كرد. حضرتش فرمود: بلوغ من در خوانسار واقع شد و ياد دارم كه آن ايام سخن از رساله عمليه مرحوم سيدمحمدكاظم يزدي بود كه تازه منتشر شده بود. دوران تحصيلي او دوران سختي بود، دوران يتيمي و تنگدستي، دوران فقر كه در گلپايگان به دور از خانه و كاشانه خويش مي ماند و روزهاي پاياني هفته به زادگاه خويش بازمي گشت. سالها گذشت شهرت و آوازه حوزه علميه اراك با مهاجرت مرحوم آيت ا... العظمي حائري به آن ديار به گوش او رسيد كه راهي اين شهر شد و در مدرسه آقا ضياءالدين اقامت كرد و مشغول به تحصيل شد. با مهاجرت استاد يعني آيت ا... حائري به قم، ايشان هم به دعو ت استاد راهي قم مي شود و در مدرسه فيضيه سكونت كرد و به ادامه تحصيل پرداخت.      » بهشت خدا بر او گوارا باد«

در حاشيه زندگي هيچ گرفتار روزمرگي نشد. سراسر زندگي اش انديشه بود و رنگي از اخلاص بر زندگي كشيد و در 24 سالگي به درجه اجتها د نائل آمد. آنچه داشت، نتيجه تتبع و تحقيق بود نه تكيه به نبوغ فكري و عقلي خويش. حوزه فقهي او سابقه تدريس شصت ساله اي را در قم دارد و دروس خارج فقه و اصول او رونق خاصي داشت. بي شك پاسداشت چنين اسطوره هايي و مفاخر بزرگ كه در فرهنگ ديني ما نشاني از تقوا قلمداد مي شود نوعي تكريم از فرزانگان است و هويت ديني ما را به رخ ديگران خواهد كشيد نسل ديني ديروز را به نسل ديني امروز پيوند مي دهد و چراغ مكتب فقه و فقاهت را همواره پرفروغ خواهد داشت. مرحوم آيت ا... العظمي سيد محمدرضا موسوي گلپايگاني در سال 1316 هجري قمري در شهر گوگد گلپايگان ديده به جهان گشود. اين مرجع بزرگ تقليد از ابتداي نهضت حضرت امام خميني (ره) همگام و همراه انقلاب اسلامي بود. آيت ا... العظمي گلپايگاني پس از انقلاب از نخستين كساني بود كه گنجاندن اصل ولايت فقيه در قانون اساسي را خواستار شد. پشتيباني هاي وي از رزمندگان در سال هاي دفاع مقدس فراموش ناشدني است. تربيت صدها عالم برجسته ديني و همچنين ساخت ده ها مؤسسه عام المنفعه همچون بيمارستان، كتابخانه و مدرسه گوشه اي از خدمات مرحوم آيت ا... العظمي گلپايگاني است. آن مرحوم در 18 آذر سال 1372 هجري شمسي ديده از جهان فروبست و پس از تشييع كم نظير پيكر پاكش، در جوار مرقد مطهر كريمه اهل بيت (سلام ا... عليها) آرام گرفت.

به پاسداشت مقام اين فقيه آگاه كنگره بزرگداشت ايشان با تلاش بيت آنحضرت ، بيت آيت ا... العظمي صافي گلپايگاني ، حوزه علميه قم و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي طي روزهاي 18 آبان در مركز فقهي ائمه اطهار (ع) با حضور مرجع بزرگوار شيعه حضرت آبت ا.... العظمي صافي ، آيت ا... محمدي گلپايگاني رئيس دفتر مقام معظم رهبري ، آيت ا... حسيني بوشهري مدير حوزه هاي علميه ، آيت ا... زاده هاي معظم حاج آقا جواد و حاج آقا باقر گلپايگاني ، محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ، لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي ، علما ، فضلا و شخصيت هاي مذهبي و كشوري و طي روز 19 آبانماه در گلپايگان با حضور حضرت آيت ا... العظمي سبحاني ، آيت ا... مقتدايي و بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد جامع شهر گوگد زادگاه آنحضرت با حضور آيت ا... سيد يوسف طباطبايي نماينده ولي فقيه و امام جمعه اصفهان و بيت حضرت آيت ا... العظمي گلپايگاني برگزار گرديد.

 18 آبانماه اولين روز كنگره حضرت آيت ا... العظمي گلپايگاني در مركز فقهي ائمه اطهار در فم در ساعت 9 صبح پس از تلاوت آياتي از كلام ا... مجيد، مدير كل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي قم گزارشي از روند فعاليت اين كنگره را به استحضار حضار در مراسم رساند در ادامه اين مراسم پس از حضور حضرت آيت ا... العظمي حاج شيخ لطف ا... صافي در جايگاه، پيام مقام معظم رهبري توسط رئيس دفتر ايشان حضرت آيت ا... محمدي گلپايگاني قرائت شد. متن پيام بدين شرح بود: بسم ا... الرحمن الرحيم مرحوم آيت ا...  آقاي گلپايگاني در شمار برجسته ترين مراجع تشيع در نيم قرن اخيرند. دوران مرجعيت طولاني 32 ساله ايشان مشحون از فعاليت ها و اقداماتي است كه از يك مرجع ذي نفوذ و عظيم الشان مورد انتظار است. احداث مدارس ، مساجد ، بيمارستان و نمايندگي در خارج از كشور و ورود در عرصه نوآوري هاي خدماتي از قبيل كارهاي رايانه اي و ساختن مدرس مخصوص تدريس از جمله مجموعه كارهاي برجسته آن مرحوم است. بجز علم و تقوا كه شرط اصلي مرجعيت شيعه است آن بزرگوار از خصلت ها و خصوصيات برجسته اي برخوردار بود كه بارزترين آن صلابت در امر دين و ايستادگي بر سر مواضعي است كه بر اساس تشخيص دين اتخاذ مي كرد. رحمت خدا بر اين عالم بزرگوار و جزاء ا... عن العلم و اهله خيرالجزاء

                   سيد علي خامنه اي 17 آبان 1391

   

 در ادامه حضرت آيت ا.. صافي طي سخناني پيرامون شخصيت فقهي و ديني حضرت آيت ا... العظمي گلپايگاني مطالب مبسوطي بيان نمود ايشان با تجليل از مقام علمي و معنوي آيت ا... العظمي گلپايگاني تاكيد كردند: ايشان شخص نابغه اي در عالم فقه و مرجعيت بود روحانيت شيعه از عصر غيبت كبري تا زمان حاضر، در همه ادوار و اعصار براي حفظ اسلاس تشيع و آثار اهل بيت (ع) و كيان دين اسلام وظايف بزرگي را بر عهده داشته و با كمال توفيق اين وظيفه انجام شده تا به عهد ما رسيده است ايشان افزودند: روحانيت مسئوليت هاي جديدي بر عهده دارد كه بايد در مقام حفظ اساس دين و هويت اسلامي و مذهبي جوامع شيعي و اسلامي انجام دهد. دنيا دنياي خاصي است و همه طوايف و فرق اظهار وجود مي كنند هرچند وجودي هم نداشته باشند حضرت آيت ا... العظمي صافي گلپايگاني با اشاره به اينكه در زمان امتحان الهي قرار گرفته ايم كه بايد از عهده اين امتحان بيرون بياييم، تصريح كردند: حضرت ولي عصر (عج) انتظارات بزرگي از ما دارند و مطالبي كه ايشان مي خواهند بايد در جامعه تحقق پيدا كند، براي تحقق اين مطالب و برآوردن حوايج ايشان همه بايد در جامعه آماده و ساعي باشيم و حوزه هاي ما هم در مسير تحقق اهداف آقا امام زمان (عج) باشد. ايشان افزودند: زندگي اين مراجع بايد براي همه ما الگو باشد. بايد متوجه باشيم كه خطوط بزرگان دين را حفظ كنيم و از رفتار و اخلاق آنها درس بگيريم و اين بزرگداشت ها هم براي ما سرمشق باشدو استفاده كنيم.  آيت ا... صافي گلپايگاني تصريح كرد: شخصيت ايشان بسيار بالاست كه انسان اگر بخواهد در يك حدي وارد شعب زندگاني ايشان بشود، همه اش آموزنده است. ايشان با بيان اينكه آيت ا... العظمي گلپايگاني شخص نابغه اي در عالم فقه و مرجعيت بودند گفتند: مقام فقاهت ايشان بسيار ممتاز بود، بنده از چند نفر از اعاظم فقهاي معاصر شنيدم كه همگي مقام فقهي ايشان را مي ستودند. حضرت آيت ا... صافي ابراز داشتند: ابعاد اخلاقي و معنويات و زهد نيز در شأن ايشان ثابت و مواضع سياسي و اجتماعي ايشان نيز بارز است. ايشان تأكيد كردند: آيت ا... العظمي گلپايگاني از احكام خداوند تنازل نداشتند و كمال ايمان و اعتقاد را داشتند. و مثل آفتاب براي ايشان روشن بود. معظم له با اشاره به مواضع سياسي حضرت آيت ا... العظمي گلپايگاني عنوان كردند: اظهارات محكم و موضع گيري ايشان در موضوع اصلاحات ارضي در مجلسي كه محمدرضا شاه تشكيل داد ، موثر واقع شد و اصلاحات ارضي را از بين برد. ايشان افزودند: حكومت شاهنشاهي تاريخ هجري شمسي و اسلامي را ملغي كردند و به تاريخ شاهنشاهي تغيير دادند كسي كه همان روز تصويب اعتراض خود را اعلام كرد آيت ا... گلپايگاني بود.  و ايشان د ر زمره عالماني است كه با علماي بزرگي همچون صاحب جواهر قابل مقايسه است. 

درادامه اين مراسم و با حضور آيت ا... العظمي صافي گلپايگاني از 14 اثر منتشر شده شامل : كتاب ،مقالات ،مصاحبه ها ،زندگينامه، نقش آيت ا... گلپايگاني در دفاع مقدس، اسناد نويافته، اسناد ساواك كتاب ولايت فقيه، چهل چراغ خاطره ها ، كتاب رساله توبه، كتابنامه، المرجع الاعلي و... همچنين نرم افزار جامع آثار و تمبر يادبود ايشان رونمايي شد. سخنران بعدي اين مراسم آيت ا... محمدي گلپايگاني رئيس دفتر مقام معظم رهبري بود وي طي سخناني به استحكام نظام اسلامي در برابر توطئه هاي گوناگون دشمنان اشاره و تأكيد كرد: اين اقتدار مرهون مجاهدت علماي وارسته و خون شهداست.

وي نقش آيت ا... العظمي گلپايگاني را در به ثمررسيدن انقلاب اسلامي مهم و تأثيرگذار دانست و افزود: آن عالم وارسته در دوران تبعيد امام رنج زيادي را متحمل شد تا اقتدار حوزه هاي علميه حفظ شود.

حجت الاسلام والمسلمين حسيني بوشهري مدير حوزه هاي علميه كشور سخنران بعدي اين مراسم بود كه طي سخناني اظهار داشت: مرحوم آيت ا... العظمي گلپايگاني سنگربان بصير دين بودند رفتار و اخلاق مرحوم آيت ا... العظمي گلپايگاني (ره) به حدي تحسين برانگيز بود كه هر طلبه اي وارد حوزه مي شد از آن به عنوان الگوي خود بهره مي جست. وي شرط مرجعيت ديني را مرزباني دين خدا دانست و افزود: اين عالم رباني در عصر ما حقيقتاً ديده بان و سنگربان بصير دين بودند و هر اقدامي كه نظام طاغوت انجام مي داد با عكس العمل ايشان مواجه مي شد.

 وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز در اين كنگره با اشاره به اهتمام آيت ا... العظمي گلپايگاني به بحث ولايت فقيه گفت: ايشان تدريس اين مبحث مهم را در دروس خود آغاز كردند كه امروز آثار آن به دست شاگردان ايشان در جامعه منتشر مي شود.

آقاي حسيني افزود: اين حوزه با مردان وارسته اي چون آيت ا... گلپايگاني بر جهان سيطره افكنده است و جهان استكبار از بمب اتم ما نمي ترسد بلكه از پايمردي ملت و پيوند آن با رهبر و عالمان ديني خود مي هراسد.

حجت الاسلام والمسلمين حاج آقا جواد گلپايگاني: فرزند آيت ا... العظمي گلپايگاني طي سخناني در اين مراسم اظهار داشت: تحول در نظام آموزشي حوزه از خدمات ماندگار آيت ا... العظمي گلپايگاني بود روش فقهي آيت ا... العظمي گلپايگاني در استنباط احكام، سهم بسزايي در حيات مكتب فقهي حوزه علميه قم داشت و بروز مشكل در حوزه، قلب ايشان را به درد مي آورد.شخصيت آيت ا... العظمي گلپايگاني تنها به عرصه فقاهت منحصر نمي شود و مي توان هر بخش از زندگي ايشان را به صورت مجزا عالمانه بررسي و الگوسازي كرد.

وي با بيان اينكه دوران نوجواني و جواني ايشان براي طلاب جوان درس است، افزود: استخراج و بررسي دقيق و تدوين آن دوران، براي طلاب جوان قابل تأسي خواهد بود. همچنين ايام تحصيل و تدريس ايشان نيز هر يك شاخصي براي مدرسان حوزه مي باشد.

وي با اشاره به اينكه جديت و مداومت درتحصيل تمام موانع را براي ايشان كوچك مي نمود، گفت: ارائه نظر و استدلال و بيان فتوا و روش فقهي ايشان در استنباط احكام، سهم بسزايي در حيات مكتب فقهي حوزه علميه قم داشته و ايشان در طي 70 سال تدريس موفق به تربيت هزاران نفر از فضلا و بزرگان شدند. فرزند ارشد آيت ا... العظمي گلپايگاني، تحول در نظام آموزش حوزه و طراحي برنامه هايي براي امتحانات طلاب، احداث و تأسيس مدارس حوزه به سبك جديد، احداث و بازسازي مدارس جهت سكونت طلاب، راه اندازي و مركز معجم فقهي براي پاسخگويي به نياز محققين، احداث مراكز خدماتي و درماني ويژه طلاب، تأسيس مراكز اسلامي در اقصي نقاط جهان و اعزام داشتن هيئت هاي تبليغي به خارج از كشور را از جمله خدمات حضرت آيت ا... العظمي گلپايگاني (ره) برشمرد. حجت الاسلام والمسلمين گلپايگاني در پايان با تأكيد بر اين كه بروز هر مشكلي در حوزه علميه، قلب ايشان را به درد مي آورد، تصريح كرد: ايشان حوزه را مانند فرزند خويش گرامي و عزيز مي داشتند و برخي مواقع براي حل مشكلات و راهگشايي امور، طريقي جز توسل نمي يافتند و به ساحت قدس ائمه هدي (ع) به ويژه اما م عصر (عج) متوسل مي شدند. در ادامه اين مراسم مسچي دبير كنگره گزارشي از اهم فعاليت اين كنگره را بيان نمود و با حضور مسوولين از 8 مقالات برتر پيرامون آيت ا... گلپايگاني رسيده به دبيرخانه كنگره فقيه آگاه با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تجليل شدند. مقالات ارائه شده از سوي آيت ا... جعفر سبحاني، محسن مس چي، غلامرضا گلي زواره اي، محمدمهدي ارگاني بهبهاني و شكرا... جهان بين مورد تجليل قرار گرفتند. همچنين در اين مراسم موحد ابطحي ، بندرچي و صفايي هريسي لوح تقدير دريافت كرده و از طالب گلپايگاني و شهاب تشكري آراني در بخش شعر تجليل شد

در روز 19 آبانماه كنگره فقيه آگاه در شهر گلپايگان و گوگد پيگيري شد و در اين مراسم ابتدا حجت الاسلام والمسلمين اسماعيلي امام جمعه شهرستان گلپايگان طي سخناني ضمن عرض خيرمقدم گزارشي از روند فعاليت كنگره را به استحضار حضار در مراسم رساند در ادامه حضرت آيت ا... سبحاني و آيت ا... مرتضي مقتدايي و سپس پس از استماع سخنان مس چي دبير كنگره حجت الاسلام والمسلمين حاج آقا باقر گلپايگاني فرزند حضرت آيت ا... العظمي گلپايگاني به ايراد سخن پرداختند. آخرين مراسم اين كنگره عظيم در مسجد جامع شهر گوگد پس از نماز مغرب و عشاء برگزار گرديد كه در ابتدا امام جمعه گلپايگان طي سخناني اظهار داشت: مردم ايران ارادت ويژه اي به مرجعيت دارند. حضور مردم در كنگره حضرت آيت ا... گلپايگاني(ره) نشان از ارادت مردم به مرجعيت و ولايت پذيري آنها دارد. حجت الاسلام محمدرضا اسماعيلي  ضمن تشكر از حضور گسترده مردم گلپايگان در كنگره بزرگداشت آيت ا... گلپايگاني (ره) بيان كرد: حضور مرم در كنگره آيت ا... گلپايگاني (ره) نشان از ارادت مردم به مرجعيت و ولايت پذيري آنها دارد. وي با بيان اينكه مطالعات كارشناسي برگزاري كنگره فرهيختگان گلپايگاني و تأسيس انجمن مفاخر گلپايگان در دست بررسي است، تصريح كرد: برگزاري چنين آيين هايي در سطح شهرستان موجب مي شود جوانان بيشتر با مقام مرجعيت آشنا شوند.

نماينده ولي فقيه در شهرستان گلپايگان تأكيد كرد: از زماني كه تشكيل برگزاري كنگره در شهرستان گلپايگان مطرح شد فضاي شهرستان رنگ و بوي مرجعيت و فقاهت به خود گرفته است و با توجه به اينكه بر مردمي برگزار شدن كنگره تأكيد فراوان شده بود، برنامه ها براي چنين همايش بزرگي با سرعت و موفقيت در شهرستان كليد خورد. وي افزود: مفاخر گلپايگاني مانند خورشيد تابناك در آسمان ولايت مي درخشند و اين وظيفه ماست كه آنها را به جامعه ديني و نسل جوان معرفي كنيم.

سخنران بعدي و آخرين سخنران اين كنگره آيت ا... سيد يوسف طباطبايي نماينده ولي فقيه و امام جمعه اصفهان بود كه طي سخناني اينگونه اظهار داشت:  حضرت آيت ا... العظمي سيدمحمدرضا گلپايگاني(ره) عاشق حوزه هاي علميه بود و تلاش بسياري در پرورش طلاب و گسترش سيره اهل بيت (ع) داشت. وي با بيان اينكه علما و مراجع تقليد بزرگي از شهرهاي خمين، گلپايگان و خوانسار برخواسته اند، تصريح كرد: بايد به اين نعمت هاي الهي افتخار كنيم و قدرآنها را بدانيم و بكوشيم كه راه مرجعيت ادامه داشته باشد و همواره طلاب با فضيلت و باسواد در اين سرزمين تربيت شوند. امام جمعه اصفهان تأكيد كرد: جامعه شيعه از لحاظ تربيت طلبه بسيار ضعيف عمل كرده است و اين در حالي است كه در سال 1383 بيش از يك ميليون طلبه وهابي در پاكستان گزينش و انتخاب شدند. آيت ا... طباطبايي اظهار كرد: در دنياي تشيع جمعيت طلبه ها به 100 هزار نفر هم نمي رسد، بنابراين بايد بيش از اين ها كار فرهنگي در كشور صورت گيرد و افراد بيشتري جذب حوزه هاي علميه شوند.

وي با بيان اينكه روحانيت دلسوزترين قشر براي مردم هستند، تصريح كرد: براي بسط و گسترش اهل بيت، روحانيون و حوزه هاي علميه بهترين گزينه هستند و روحانيت تنها قشري هستند كه مي تواند هدايت گر جامعه اسلامي باشد. نماينده ولي فقيه در استان اصفهان در ادامه به اقتصاد مقاومتي اشاره داشت و خاطرنشان كرد: در حال حاضر شرايط اقتصادي غرض آلود است و قانوني هم اجرا نمي شود، بايد اين شرايط به دست روحانيون و يا افرادي كه در دست روحانيون تربيت شده اند، گذاشته شود.

وي گفت: همه اتفاقات اخير و مشكلات اقتصادي را نمي توان به گردن امريكا انداخت ، بلكه مهره ها به اشتباه چيده شده اند و ما نبايد كارهاي غلط و اشتباهاتمان را به گردن امريكا بياندازيم.

آيت ا... طباطبايي در بخش ديگري از سخناش بيان كرد: آيت ا... العظمي سيد محمدرضا گلپايگاني (ره)تحول عظيمي در حوزه هاي علميه ايجاد كردند و يكي از كارهاي مهم ايشان اين است كه گذاشتند حوزه سنتي باقي بماند و حوزه هاي كلاسيكي تشكيل دادند.

وي در ادامه به جايگاه علمي و فقاهت آيت ا... العظمي گلپايگاني (ره) اشاره كرد و افزود: آيت ا... بروجردي از بين همه شاگردانش، آيت ا... گلپايگاني (ره) را »فقيه گلپايگاني« نام نهاده بودند و به خاطر اينكه بيش از يك هزار بيت از اشعار عرب را حفظ بودند، ايشان را به نام »اديب گلپايگاني« خطاب مي كردند و همواره ارادت خاصي به ايشان داشته اند. نماينده ولي فقيه در استان اصفهان با تأكيد بر اينكه زبان از گفتن ابعاد وجودي شخصيت حضرت آيت ا... العظمي سيدمحمدرضا گلپايگاني (ره) قاصر است، تصريح كرد: كسي كه فقط براي رضاي خدا و خالصانه كار كند همواره يادش در تاريخ ماندگار مي ماند.

 

  بهره برداري از فاز اضطراري تصفيه خانه آب گلپايگان درآذرماه سال جاري

دكتر تشيعي معاون نظارت بر بهره برداري شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور از طرح آبرساني به گلپايگان بازديد نمود. در اين بازديد مهندس اميني مديرعامل آب و فاضلاب استان اصفهان، فرماندار شهرستان گلپايگان، قائم مقام، معاون مهندسي و توسعه، مدير طرح هاي آب آبفا استان اصفهان، مدير آبفا منطقه گلپايگان و كارشناسان پيمانكار و مشاور طرح ساخت تصفيه خانه آب گلپايگان وي را همراهي مي نمودند. دكتر تشيعي با حضور در محل ساخت تصفيه خانه آب گلپايگان و محل ساخت ايستگاه پمپاژ آب از نزديك شاهد چگونگي اجراي اين پروژه بود. دكتر تشيعي معاون نظارت بر بهره برداري شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور در ديدار با اشاره به اين نكته كه طرح آبرساني به گلپايگان يكي از مهمترين پروژه هاي استان به شمار مي آيد بيان داشت: طرح آبرساني به گلپايگان از جمله پروژه هاي مهر ماندگار محسوب مي شود كه عليرغم محدوديت منابع مالي با تزريق اعتبارات داخلي شركت آب و فاضلاب استان اصفهان به پيشرفت فيزيكي نسبتاً خوبي رسيده است. وي افزود: پيشرفت فيزيكي اين طرح به حدود پنجاه درصد رسيده كه بسيار قابل توجه است. دكتر تشيعي با اشاره به بهره برداري از فاز اضطراري تصفيه خانه آب گلپايگان عنوان كرد: در زمان كلنگ زني احداث تصفيه خانه آب گلپايگان بر اجراي هر چه سريعتر فاز اضطراري اين تصفيه خانه تأكيد شده بود كه خوشبختانه با تلاش هاي صورت گرفته انتظار مي رود در آذرماه سال جاري فاز اضطراري تصفيه خانه آب گلپايگان به بهره برداري برسد و با افتتاح فاز اضطراري اين تصفيه خانه يك سوم آب شرب گلپايگان از سرشاخه هاي دز تأمين مي شود كه اين امر تأثير بسزايي بر افزايش كيفي آب شرب اين منطقه دارد.

معاون نظارت بر بهره برداري شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور برخورداري از آب شرب با كيفيت را يكي از دغدغه هاي مردم گلپايگان دانست و خاطرنشان ساخت: سالهاست كه مردم گلپايگان خواستار آب شرب با كيفيت بوده اند كه خوشبختانه با اجراي اين طرح آب شرب با كيفيت عالي در اختيار مردم گلپايگان قرار مي گيرد هر چند كه هم اكنون آب شرب منطقه گلپايگان از نظر كيفي مطابق با استانداردهاي تعريف شده است. وي پيرامون افتتاح تصفيه خانه آب گلپايگان گفت: خردادماه سال آينده تصفيه خانه آب گلپايگان به مرحله بهره برداري مي رسد. دكتر تشيعي در خصوص تغييرات قيمتي اقلام موردنياز بيان داشت: تأكيد مقام معظم رهبري و دولت بر اين است كه پروژه هاي نيمه تمام به سرانجام برسد و با اتخاذ تدابيري سعي بر اين است كه خللي در اجراي اين گونه طرح ها وارد نشود. تمام تلاش مسوولان بر اين است كه اجراي پروژه هاي بخش آب و فاضلاب به هيچ عنوان تعطيل نشوند و به فعاليت ادامه دهند و شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور در اين زمينه تابع تصميم معاونت راهبردي رياست جمهوري است و هر دستورالعملي كه نظام فني و اجرايي كشور صادر كند مسلماً به مرحله اجرا درمي آيد. وي در خصوص اجراي طرح تصفيه خانه فاضلاب در گلپايگان خاطرنشان نمود: جمع آوري و دفع فاضلاب يكي از اولويتهاي مهم جهت حفظ محيط زيست منطقه مي باشد. اميدواريم امسال كلنگ اجراي كلكتور اصلي تصفيه خانه فاضلاب زده شود و با تأمين منابع مالي در ادامه عمليات احداث تصفيه خانه فاضلاب نيز آغاز شود.

مهندس اميني مديرعامل شركت آب و فاضلاب استان اصفهان نيز در خصوص اجراي تصفيه خانه آب گلپايگان گفت: دبي طراحي تصفيه خانه آب گلپايگان 330 ليتر بر ثانيه است كه با به بهره برداري رسيدن فاز اضطراري تصفيه خانه آب از طريق سيستم ميكرو استرينر 100 ليتر بر ثانيه تأمين آب انجام مي شود كه با اختلاط با آب موجود كيفيت آب در اين منطقه بهبود مي يابد. وي در خصوص اعتبارات اين طرح بيان داشت: براي اجراي اين طرح 22 ميلياردتومان اعتبار در نظر گرفته شده كه حدود 11 ميلياردتومان به اجراي اين طرح تخصيص داده شده است و انتظار مي رود با تزريق اعتبارات لازم اين پروژه در خردادماه سال آينده به مرحله بهره برداري برسد تا كيفيت آب شرب مردم گلپايگان بيش از پيش ارتقاء يابد. در ادامه مدير آب و فاضلاب منطقه گلپايگان با اشاره به اجراي خطوط انتقال اين طرح و ساخت منابع ذخيره آب خاطرنشان نمود: كل مساحت تصفيه خانه آب گلپايگان 16 هكتار مي باشد كه ساختمان هاي جانبي و فرآيندي با مساحتي حدود 400 مترمربع ساخته خواهد شد و پس از بهره برداري، شهرهاي گلپايگان، گوگد و گلشهر تحت پوشش اين تصفيه خانه قرار مي گيرد.

 

برگزاري محفل شعر فقيه آگاه

در آستانه برگزاري كنگره فقيه آگاه محفل شعري با حضور جمعي از اساتيد شعر و ادب به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي گلپايگان برگزار گرديد و بيش از 20 نفر از شاعران از شهرها و مراكز كشور در اين مراسم شركت نموده بودند اشعار خود را پيرامون شخصيت، سلوك عبادي، معنوي و اخلاقي حضرت آيت ا... العظمي گلپايگاني سرودند.

در پايان اين محفل ادبي حجت الاسلام والمسلمين اسماعيلي امام جمعه شهرستان گلپايگان پيرامون برگزاري كنگره فقيه آگاه و جايگاه علم و فقاهت و همچنين شخصيت فقهي و علمي حضرت آيت ا... العظمي گلپايگاني مطالب مبسوطي بيان نمود.

آخرين برنامه اين محفل شعر، اهداء لوح و هدايايي بود كه توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي گلپايگان به اشعار برتر تعلق گرفت. لازم به ذكر است شعر سروده شده توسط ابوالقاسم طالبي (طالب گلپايگاني) كه در اين محفل شعر توسط ايشان سروده شد، در برگزاري كنگره حضرت آيت ا... العظمي گلپايگاني در قم از سوي دبيرخانه ستاد كنگره به عنوان شعر برتر شناخته شد و مقام اول را در بين اشعار سروده شده از آن خود نمود و لوح تقدير و هديه ويژه اين كنگره را نصيب ايشان نمود كه جادارد در اينجا از جناب آقاي طالبي كه چندين سال است اشعارشان در اين هفته نامه چاپ مي گردد و مورد استقبال همشهريان و خوانندگان نشريه قرار مي گيرد، اين مقام را به ايشان و خانواده محترم شان تبريك عرض نماييم.


فرمانده انتظامي گلپايگان: قشر اصناف از مؤثرترين و تأثيرگذارترين اقشار جامعه در بحث امنيت هستند

فرمانده انتظامي گلپايگان: اصناف در برقراري نظم و امنيت در جامعه سهيم هستند. محمدعلي يوسلياني در همايش پليس- امنيت و اصناف كه در محل ستاد فرماندهي انتظامي گلپايگان برگزار شده بود، اظهار كرد: شهرستان گلپايگان يكي از شهرستان هاي امن استان اصفهان است  و با توجه به ارزيابي هاي صورت گرفته از امنيت نسبي مطلوبي برخوردار است. وي هدف از تشكيل همايش پليس- امنيت و اصناف را برقراري تعامل سازنده بين پليس و اصناف بيان كرد و گفت: در آينده نزديك همايش استاني پليس افتخاري در گلپايگان برگزار مي شود.

فرمانده انتظامي گلپايگان با تأكيد بر اينكه بايد همگام با پيشرفت وتوسعه اقتصادي و اجتماعي امنيت هم رشد كند، تصريح كرد: قشر اصناف از مؤثرترين و تأثيرگذارترين اقشار جامعه در بحث امنيت هستند و هر يك از صنوف بايد به شهروندي تأثيرگذار در جامعه تبديل شوند.

وي با بيان اينكه دشمن فضاي خانواده ها را هدف قرار داده است، گفت: نياز اصلي جامعه ما آگاهي و بصيرت است و در شرايط فعلي بايد همه با آگاهي و بينش و بصيرت توطئه هاي دشمنان را خنثي كنيم.

يوسلياني اظهار كرد: صنوفي مانند مشاوران املاك بايد دقت بيشتري در اجاره منازل به افراد غيربومي داشته باشند تا امنيت يك كوچه و محله بر هم نريزد.وي همچنين به اصناف طلافروش اشاره كرد و گفت: بايد اين صنف ساعت بازگشايي و تعطيلي مشخصي داشته باشند تا افراد سودجو و فرصت طلب نتوانند به اهداف شوم خود دست پيدا كنند.فرمانده انتظامي گلپايگان با بيان اينكه صنوفي مانند پوشاك بايد با نحوه به نمايش گذاشتن لباس ها توجه بيشتري داشته باشند، بيان كرد: نحوه به نمايش گذاشتن برخي از لباس ها با شئونات جامعه اسلامي هماهنگ نيست و بايد توجه بيشتري در اين زمينه صورت گيرد. وي با تأكيد بر اينكه شيوه هاي كلاهبرداري تغيير كرده است، افزود: بايد بانك ها و مراكز مالي به سيستم حفاظتي مجهز باشند و در مواقع اضطراري با پليس 110 تماس حاصل كنند.

 يوسلياني با بيان اينكه هر يك از صنوف در برقراري نظم و امنيت سهيم هستند، تأكيد كرد: آموزش تأثير بسزايي در برقراري نظم و امنيت دارد و اميدواريم هر يك از شما بتواند آموزش هاي ارائه شده در اين همايش را به خانواده خود ارائه دهد. پس از سخنان فرماندهي انتظامي شهرستان ، حجت الاسلام عبالمنافي پيرامون اهميت رعايت شئونات اسلامي در كسب و كار مطالب مبسوطي بيان نمود. در ادامه اين مراسم طاهر شمس رياست مجمع امور صنفي شهرستان ضمن تقدير از كسبه شهرستان در همكاري با مجمع گزارشي از فعاليت مجمع را به استحضار حضار در اين جلسه رساند. در اين همايش بيش از 150 نفر از صنوف مختلف مانند: آرايشگرها، طلافروشي ها، تالارها و چايخانه هاي سنتي و پوشاك حضور داشتند.

كشف غاري قديمي در روستاي وانشان

رئيس اداره ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري گلپايگان گفت: در اين غار تاريخي، بقايايي از استخوان هاي چند انسان و ظروف سفال شكسته شده كشف شد.

آقاي نوبخت افزود: اين غار 50 متري، داراي چندين حفره است كه كوهنوردان منطقه آن را (ديروز هنگام كوهنوردي در ارتفاعات كوه تير) شناسايي و كشف كردند.

وي افزود: استخوان ها و ظروف كشف شده در اين غار براي مستندنگاري و بررسي دوره تاريخي آن به اداره باستان شناسي ميراث فرهنگي استان اصفهان ارجاع شد.روستاي وانشان در12 كيلومتري جنوب شهرستان گلپايگان و 15 كيلومتري شمال خوانسار قرار دارد. اين منطقه، از كهن ترين خاستگاه هاي تمدني در مركز ايران است و بناي تاريخي آرامگاه امامزاده ابوالفتوح (متعلق به قرن دهم هجري شمسي) در اين روستا قرار دارد.

آغاز مرحله كدگذاري اماكن بدون كدپستي

محمدحسين ركوعي رياست اداره پست شهرستان گلپايگان با ارسال گزارشي اعلام داشت": با عنايت به آغاز عمليات جامع فهرست برداري كدپستي 10 رقمي و پلاك شهرداري در شهر گلپايگان، از مردم شريف گلپايگان تقاضا دارد فقط با مأمورين اين اداره كه داراي كارت شناسايي از شركت پيشروان كتيبه مهر مي باشند همكاري نموده و از همكاري با افراد متفرقه ومشكوك كه به نام اداره پست و بدون كارت شناسايي مراجعه مي نمايند، اكيداً خودداري نمايند و در صورت لزوم با تلفن اين اداره با شماره 3222704 تماس حاصل فرمايند.

چاپ مقاله  عضو هيأت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد گلپايگان در مجله بين المللي

مقاله دكتر حامد معصومي عضو هيأت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد گلپايگان با عنوان » شناسايي و دسته بندي رزين هاي پلاستيكي از طريق طيف سنجي بازتابشي مادون قرمز« كه در بخش ارائه شفاهي كنفرانس بين المللي  "" Environmental,Biological and Ecological Sciences, and Engineering

‍(may 2012) در شهر آمستردام هلند پذيرفته شده بود و پس از انتخاب به عنوان مقاله برتر در شماره ششم سال 2012 مجله بين المللي

 " International Journal of Mechanical and Industrial Engineering

و به نام دانشگاه آزاد اسلامي واحد گلپايگان به چاپ رسيد.

عضو هيأت علمي گروه مكانيك واحدگلپايگان در مورد موضوع مقاله خود گفت: در اين مقاله يك سيستم اتوماتيك به منظور شناسايي و جداسازي رزين هاي پلاستيكي بر اساس طيف سنجي بازتابشي مادون قرمز ارائه شده است.

براي شناسايي و جداسازي رزين ها، روش شناسايي »دو فيلتر« پيشنهاد شده است كه قادر به تمايز دادن ميان رزين هاي PS,PP,PVC,HDPE,PET مي باشد. با بررسي تأثير پارامترهايي نظير آلودگي سطحي، ضخامت نمونه، وجود برچسب و درپوش بازدهي بالاي اين روش در شناسايي رزين ها تأييد شده است.

مجتبي عظمتي- مسوول روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي واحد گلپايگان

معاون امداد و نجات جمعيت هلال احمر استان اصفهان :

ريزش زمين در معدن در منطقه لاي بيد از توابع گلپايگان جان چهار كارگر را گرفت.

به گزارش واحد مركزي خبر، آقاي خانبازي افزود: كارگران در اين معدن با دستگاهي به نام apostrophe پيكور apostrophe كار مي كردند كه ناگهان زير پاي شان خالي شد.

وي گفت: در اين حادثه پنج نفر صدمه ديدند كه سه نفر آنها به علت شدت جراحات در دم فوت كردند.

وي با بيان اينكه يك نفر ديگر بعد از اعزام به بيمارستان امام حسين (ع) گلپايگان فوت كرد، افزود: كارهاي احياي يك مصدوم ديگر انجام شد؛ ولي وضع او نيز وخيم است.

آقاي خانبازي گفت: براي كمك رساني به مصدومان در اين حادثه، چهار امدادگر از پايگاه هاي قروقچي و موته با يك دستگاه آمبولانس و خودروي نجات در صحنه حاضر شدند.

 

عنوان كلنيك برتر و درجه يك به كلنيك مددكاري اجتماعي امام علي (ع)

كلنيك مددكاري اجتماعي امام علي (ع) در اولين دوره اجراي طرح درجه بندي كلنيك هاي مددكاري اجتماعي، با كسب بالاترين امتياز در بين كلنيك هاي فعال استان اصفهان به عنوان كلنيك برتر و درجه يك شناخته شد.

در اجراي اين طرح، عواملي هم چون نيروي انساني متخصص، فضايي فيزيكي مناسب، تجهيزات لازم و فعاليت هاي علمي و تخصصي به عنوان مهمترين شاخص هاي ارزيابي مد نظر قرار گرفته است.

 

حادثه تصادف در محور گلپايگان- خوانسار يك كشته بر جا گذاشت

رئيس پليس راه استان اصفهان گفت: بر اثر برخورد خودروي وانت مزدا با موتورسيكلت در محور گلپايگان- خوانسار، راكب موتورسيكلت در دم جان باخت.

سرهنگ نيكبخت علت اين حادثه را انحراف به چپ و سبقت غيرمجاز راننده وانت مزدا اعلام كرد.

 

برگزاري دوره بازآموزي نجات در جاده، در شهرستان گلپايگان

رئيس جمعيت هلال احمر گلپايگان گفت: دوره بازآموزي نجات در جاده، در شهرستان گلپايگان با حضور 30 امدادگر اين جمعيت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي جمعيت هلال احمر استان اصفهان، حميدرضا كريميان در اين ارتباط اظهار داشت: طي هماهنگي هاي صورت گرفته بين اين جمعيت با معاونت امداد و نجات جمعيت هلال احمر استان اصفهان و در راستاي توان افزايي نجاتگران پايگاه امداد جاده اي اين شهرستان، اين دوره برگزار شد.

وي ادامه داد: در اين دوره 30 نفر از امدادگران جمعيت زير نظر دو تن از مربيان كارآزموده معاونت امداد و نجات جمعيت هلال احمر استان اصفهان در دو مقطع زماني صبح و بعدازظهر آموزش هاي لازم را ديدند.

رئيس جمعيت هلال احمر گلپايگان گفت: 40 نفر از داوطلبان خواهر جمعيت هلال احمر گلپايگان طي سه روز با مهارت هاي 7 گانه زندگي آشنا شدند.

به گزارش روابط عمومي جمعيت هلال احمر استان اصفهان، حميدرضا كريميان در اين ارتباط اظهار داشت: طي هماهنگي هاي صورت گرفته اين جمعيت با شبكه بهداشت گلپايگان، واحد امور داوطلبان و مددجويان شبكه بهداشت شهرستان با اعزام مربي روانشناس به اين جمعيت اقدام به آموزش مهارت هاي زندگي به خواهران داوطلب كرد.

وي بيان داشت: مهارت هاي زندگي همچون عقل و انديشه؛ احساسات و راه هاي كنترل تصميم ها و ترديدها در زندگي، كنترل دوستي و دشمني ها، كنترل ارتباط، اعتماد به نفس، مقابله با احساسات منفي به خواهران داوطلب جمعيت گلپايگان آموزش داده شد.

 

تلخك

در اين شماره قصد دارم در خصوص زمين هاي وقفي كه در گوشه و كنار اين شهرستان مي باشد مطلبي بنويسم. زمين هايي كه برخي از آنها ارزش بسيار زيادي دارند و بلاتكليف رها شده اند و زمين و اماكني كه در دست برخي است و بدون پرداخت اجاره آن در آن مكان يا زندگي و يا به كسب و كار مشغولند اولاً اينكه آنگونه كه من اطلاع پيدا كردم وقفيات ملكي متعلق به نور چشمان ائمه معصومين (ع) كه در گوشه و كنار اين شهرستان مدفونند و اين اماكن محل زيارت و توسلات مردم مي باشند، الا ماشاءا... بسيار زياد مي باشند كه اسناد آنها در اداره اوقاف موجود مي باشد. نيمي از خيابان هفده تن و قسمت هاي وسيعي از بلوار سلمان فارسي و خيابان امام علي (ع) از جمله اين موقوفات و قسمت هاي زيادي از زمين هاي كشاورزي و ... كه متعلق به امامزادگان هفده تن مي باشد؛ اما سؤالي كه برايم پيش آمده اينكه چرا اين مراكز مذهبي و زيارتگاه ها آنگونه كه شايسته آنست مرمت و نوسازي نمي شوند؟ اينكه بخواهيم تقصير را گردن ديگر ارگان ها و مراكز ذيربط بگذاريم، فقط سلب مسووليت از خود است و به بارآمدن خسارات و زيان به اين مراكز كه اين همه دارايي و ثروت دارند؛ اما دريغ كه خرج خودشان نمي گردد.

به عنوان يك شهروند دوست داشتم ساليانه گزارشي از مقدار وجوهي كه اين وقفيات دارند اطلاع كسب كنم و از مسوولين امر اداره اوقاف مي پرسم، آيا چنين چيزي حق من نيست؟ اگر هست بسم ا...، دست اندركاران نشريه آماده اند تا اين اطلاعات را همه ساله گرفته و به اطلاع شهروندان برسانند تا ما هم بدانيم چه خبر است؟

                   خدمتگزار مردم »تلخك«

                         كورش محسني

اگر هميشه به ياد خدا باشيد، خدا نيز شما را ياري مي كند و قدمهايتان را ثابت مي گرداند.

چرا وسايلتان را گم مي كنيد؟ و چگونه آن را پيدا مي كنيد؟

دسته اي از افراد ممكن است اصلاً چيزي را گم نكرده باشند؛ ولي به خاطر عجله اي كه براي كارشان دارند، به گمان اينكه مثلاً عينكشان را گم كرده اند در حين گشتن به طور اتفاقي خود را در آيينه مي بينند و متوجه مي شوند كه عينك بر روي سرشان است و تازه يادشان مي آيد، بعد به كارشان مي خندند!

دسته دوم آنهايي هستندكه وقتي وسايل شان را گم مي كنند قبل از آنكه متوجه گم شدن آن شوند، مي بينند اي عجب پيد شده! ! و در يك لحظه مي مانند كه آيا از اينكه وسيله شان پيدا شده، خوشحال شوند يا از اينكه گم شده بود، ناراحت؟! و تا به خودشان بيايند كه چه شده، مي بينند كه هيچ طوري نشده، فقط درس عبرتي مي گيرند كه هان! بدان! اگر از دستت رفته بود، ديگر رفته بود. پس بذل و بخشش كن قبل از آنكه روزي بيايد كه هيچ خريد و فروشي در آن انجام نمي شود و دستت از دنيا كوتاه شده (روز قيامت) پس » تا كه دستت مي رسد كاري بكن«

حال مي خواهم ذكر خير بنده مؤمني را بگويم كه جزء دسته دوم است. اين مؤمنه هنگام رفتن به مسجد بنا به سفارش قرآن كريم هميشه زينت هاي خود را به همراه مي برد و كمتر پيش مي آمد در هنگام تردد در خيابان و خريد از آنها استفاده نمايد و معمولاً زيورآلات خود را در كيف مي گذاشت؛ زيرا مي ترسيد آنها نمايان شود، تا موقع نماز آنها را مجدد به دست كند، كه دست بر قضا كيف حاوي طلاها پس از اقامه نمازجمعه از داخل ساك بيرون مي افتد و در مسجد جا مي ماند. اين بنده خدا بي خبر از اينكه چه شده به مهماني مي روند و در همين اثناء يكي از نمازگزاران كيف را ديده و به اعضاء ستاد اقامه نماز تحويل مي دهد و آنها هم پس از وارسي كيف متعجب مي شوند كه چرا درون كيف اينقدر طلا مي باشد و از فيشي كه درون كيف بوده و اسم مالك روي آن نوشته شده بود، وي را شناسايي مي كنند و به همسرش تلفني اطلاع مي دهند. شوهر هم بي درنگ به خانم اطلاع مي دهد كه كيف پيدا شده و خانم با تعجب اظهار مي دارد من كه كيف گم نكرده ام كه پيدا شود و پس از مكثي درون ساك را جستجو مي كند كه مي بيند، بله كيف نيست و مات ومبهوت مي ماند و مي گويد:» ان تنصرا...«  هر كه خدا را ياري كند...

ولي دوباره خود را دلداري مي دهد و مي گويد: افراد نمازخوان و مؤمن آن را پيدا كرده اند و اين افراد مطمئناً با خدا هستند و بعد هم خدا را شكر مي كند كه اين توفيق را به او داده تا به اين سبب مبلغي را براي كمك به فرش هاي مسجدجامع در نظر بگيرد.

در پايان اميدوارم خداوند به تمامي اعضاء ستاد اقامه نماز اجر بدهد كه مخلصانه و بي هيچ چشمداشتي در اين امور خدمت مي كنند و همچنين مؤمنين نمازگزاري را كه حلال و حرام را درنظر مي گيرند و مورد وسوسه شيطان قرار نمي گيرند و هر چه را بيابند بدون اينكه چيزي از آن كم شود تحويل مي دهند.

       و من ا... التوفيق         » پورمظفري«

 

هشدارهاي كارشناسان بهداشت و تغذيه به مديران مدارس شهرستان

در جلسه اي با حضور مديريت آموزش و پرورش، معاونين، مديران مدارس شهرستان و كارشناسان امور تغذيه و بهداشت شبكه بهداشت و درمان در خصوص تغذيه و بهداشت دانش آموزان مدارس مقاطع ابتدايي، راهنمايي و متوسطه بحث و تبادل نظر گرديد.

در اين جلسه ابتدا مديريت آموزش و پرورش در خصوص ساماندهي تغذيه و ميان وعده غذايي دانش آموزان با توجه به بخشنامه هاي صادره از ادارات كل آموزش و پرورش مواردي را مطرح نمود.

وي در بخشي از سخنانش در اين خصوص خطاب به مديران مدارس اظهار داشت: با توجه به تعطيلي مدارس در روزهاي پنج شنبه و الزام به افزايش ساعات تدريس و آموزش كه از سال گذشته و امسال برنامه ريزي شده؛ لذا بحث تغذيه و ميان وعده غذايي و حتي توزيع نهار در خيلي از مدارس موجوديت پيدا كرد، وي افزود: وقتي كه بحث تغذيه در مدارس مي شود يك نگراني عجيبي هم با خودش خواهد آورد؛ لذا برنامه ريزي براي تغذيه سالم مدارس از اولويت خاصي برخوردار است.

مدير آموزش و پرورش گلپايگان افزود: ما به هيچ عنوان دستورالعملي براي ارائه ميان وعده غذايي براي دانش آموزان را نداريم؛ اما اينكه خودمان را كنار بكشيم نيز توجيه پذير نيست كه در اين خصوص دانش آموزاني كه 8 ساعت آموزشي دارند تغذيه مناسب از منزل براي خودشان بياورند كه مديريت آموزشگاه مبرا از اين امور باشد و يا نه اگر قرار باشد تغذيه توسط مديريت مدارس ارائه شود اينجا مسووليت ما سنگين خواهد شد.

اشراقي در ادامه به مواردي از توزيع تغذيه غيربهداشتي در برخي مدارس اشاره كرد و افزود: در صورت پذيرش تغذيه توسط مديران مدارس بايد با ضوابط خاص و كاملاً سالم و بهداشتي اين كار انجام گيرد و لذا از ارائه غذاهاي آماده مانند: ساندويچ ها و ... كه مسائلي را به دنبال خواهد داشت خودداري نماييد.

وي در ادامه با ارائه طرحي كه در آن با توجه به وجود امكانات در خانه معلم تغذيه و ميان وعده غذايي مدارس در اين مكان تهيه و به مدارس ارائه شود تا مورد استفاده دانش آموزان قرار گيرد خواستار ارائه نظر مديران در اين رابطه گرديد.

در ادامه اين مراسم كارشناس بهداشت شبكه بهداشت و درمان شهرستان گلپايگان طي سخناني پيرامون بهداشت در مدارس گلپايگان گفت: با توجه به رسيدن به فصل سرما و كمبود واكسن آنفولانزا كه نياز كليه بيماران ريوي، كليوي و افراد بالاي 65 سال و همچنين برخي بيماران ديگر مي باشد؛ لذا ما آمادگي لازم جهت رسيدگي به موارد مشكوك در اين رابطه را مهيا نموده ايم. وي افزود: با توجه به شيوع بيماري شپش درگير آن هستيم متأسفانه تعداد موارد رو به افزايش است كه در حال ريشه كني آن هستيم كه در مورد شپش سر، پايگاهي را آماده كرديم و در صورت شناسايي، آنها به طور رايگان تحت درمان قرار مي گيرند. وي افزود: در صورت برخورد با اين مورد مديران مدارس سريعاً به ما گزارش دهند تا اقدام لازم در اين خصوص و جلوگيري از شيوع آن در بين دانش آموزان انجام گيرد.

كريمي افزود: تخم شپش بيضي شكل مي باشد كه اطراف ساقه موي سر مي چسبد و با شانه كردن و دست كشيدن نيز از مو جدا نمي شود و تنها راه خلاصي از آن استفاده از يك شامپو مخصوص مي باشد.

كارشناس شبكه بهداشت و درمان در بخش ديگر از سخنان خود گفت: در رابطه با بهداشت موادغذايي نيز مواردي را در شهرستان داشتيم كه به علت رعايت نكردن موارد بهداشتي مشكلاتي را به وجود آورده است، به عنوان نمونه در يك مجلس جشن عروسي در گلشهر حدود 800 نفر بعد از استفاده از غذا دچار مسموميت شدند كه برخي از آنها حتي در بيمارستان بستري شدند؛ لذا در مواردي كه در مدارس دانش آموزان از تغذيه مشترك استافده كردند و احياناً دچار مسموميت غذايي شدند سريعاً گزارش شود تا از بروز مشكلات جدي تر جلوگيري به عمل آيد.

در ادامه اين جلسه يكي ديگر از كارشناسان موادغذايي شبكه بهداشت و درمان گلپايگان نيز در خصوص نوع ميان وعده غذايي و تغذيه دانش آموزان مواردي را جهت استحضار مديران عنوان نمودند.

 

برگزاري جشن عيدغدير

همزمان با فرارسيدن اعياد قربان و غدير، مراسم جشن هاي اين ايام در مساجد، حسينيه ها و اماكن مذهبي با حضور ارادتمندان خاندان عصمت و طهارت (ع) با شكوه هر چه بيشتر برگزار گرديد و مردم با حضور در جلسات و سخنراني ها ارادت خويش به ائمه معصومين(ع) را متجلي نمودند.

به همين مناسبت و همزمان با شب عيدغدير مراسم جشني در حسينيه ها، مساجد و اماكن مذهبي در شهر گلپايگان با حضور سخنرانان و اساتيد حوزه و دانشگاه برگزار گرديد. در مسجد حجت الاسلام طي مراسمي كه به مناسبت عيد سعيدغدير برگزار گرديد، حجت الاسلام والمسلمين اسماعيلي امام جمعه شهرستان پيرامون شخصيت والا و ولايتمدار حضرت علي (ع) مطالب مبسوطي بيان نمود.

همچنين در بيت العباس (ع) شهر گلپايگان سخنور ارجمند حجت الاسلام والمسلمين حاج شيخ ابراهيم قاضي زاهدي طي 2 شب ميهمان ويژه مراسم جشن عيدغدير سقاخانه حضرت ابوالفضل (ع) بود و طي سخنراني پيرامون ولايت حضرت علي (ع) مطالب مبسوطي بيان نمود.

وي در بخشي از سخنراني خود پيرامون شخصيت گوهربار حضرت علي (ع) در زمان خلافتش به اجراي عدالت و احكام الهي امام اول شيعيان اشاره نمود و افزود: آن حضرت در زمان حكومتش در بلاد اسلامي يك هزار نفر را براي تصدي امر قضاوت به استان هاي تحت امر مأمور نمود و همينطور يك هزار مأمور ويژه براي نظارت بر عملكرد اين افراد گماشت كه به محض مشاهده گزارش يكي از اين مأمورين در خصوص عملكرد يكي از اين قضات، وي را سريعاً از امر قضاوت بركنار نمود و وقتي اين قاضي كه فردي مجتهد فقيه و داراي سوابق بسيار بالايي در اجتهاد و امور ديني بود علت بركناريش را از آن حضرت جويا گرديد، آن حضرت در جواب فرمودند: شما در زمان قضاوت بين 2 فرد صدايت از صداي آنها فراتر بود، لذا به درد قضاوت نمي خوريد.

 

شهر گلپايگان پس از اصفهان بيشترين متقاضيان استفاده از تسهيلات نوسازي بافت فرسوده

مديرعامل شركت عمران و مسكن سازان استان اصفهان با بيان اين خبر گفت: از حدود 3 ماه پيش كه شيوه نامه پرداخت تسهيلات خودمالكي در بافت فرسوده ابلاغ شده است، بيش از هزار واحد جهت استفاده از اين تسهيلات به بانك هاي مسكن معرفي شده اند.

مهندس غلامرضا عمراني ادامه داد: با تمهيداتي كه وزارت راه و شهرسازي (شركت عمران و بهسازي شهري ايران) انديشيده است، نرخ اين تسهيلات در شهر اصفهان 7 درصد و در ساير شهرهاي استان 4 درصد مي باشد و در زمان معرفي به بانك نياز به معرفي نفرات جهت استفاده از تسهيلات نيست و پس از پايان كار نفرات با فرم (ج) سبز، بايد به بانك معرفي گردند.

وي در ادامه گفت: به غير از تسهيلات فوق، در حال حاضر تسهيلات بافت فرسوده با نرخ سود دوران مشاركت 21 درصد و بازپرداخت 15 درصد نيز براي كساني كه فرم (ج) آنها سبز نيست در حال پرداخت مي باشد. وي ضمن تشكر از علمكردهاي بانك هاي مسكن، سپه، ملي و صادرات، افزود: در سال جاري سهميه بانك هاي ملت، تجارت و رفاه نيز ابلاغ گرديده است كه با توجه به اين ابلاغ ها هر تعداد متقاضي كه در بافت هاي فرسوده وجود داشته باشد، مي تواند از اين تسهيلات استفاده كند.

مديرعامل شركت عمران و مسكن سازان استان اصفهان با اشاره به اينكه حدود 10 درصد از بافت هاي فرسوده كشور در استان اصفهان قراردارد، افزود: شهرهاي اصفهان،كاشان، خميني شهر و نجف آباد بيشترين وسعت بافت فرسوده در استان را دارند.

وي ادامه دارد: پس از اصفهان شهر گلپايگان بيشترين متقاضيان استفاده تسهيلات نوسازي بافت فرسوده در استان اصفهان را داشته است.

 

 

[ شنبه بیست و هفتم آبان ۱۳۹۱ ] [ 16:13 ] [ صدای گلپایگان ]

حسين (ع) نماد عاشقي

عاشقي با نام زيباي تو معنا مي شود

قطره با هُرم نفس هاي تو دريا مي شود

خاطرات جنگ و هفتاد و دو يار مهربان

در مسير آن قدمهاي تو پيدا مي شود

روز عاشورا به دست پُرتوانت اي حسين

دفترِ عشق و شهادتنامه امضا مي شود

همچو عاشورا نمي بيند دگر چرخ زمان

حق و باطل با زبانِ عشق افشا مي شود

تن به زير بارِ ظلم ظالمان هرگز نداد

اين چنين كاري نمادِ نسل فردا مي شود

در نبرد حق و باطل روز عشق و عاشقي

مردي همچون حضرت عباس سقّا مي شود

روز عاشورا كه مي بيند نواي تشنگان

مست جانبازي ابوفاضل سراپا مي شود

مي رود از سوي نخلستان به سوي علقمه

لحظه ي برگشتن از دريا چه غوغا مي شود

با شجاعت چونكه مي رزميد در ميدانِ جنگ

هر دو دستانش نشانِ تيرِ اعدا مي شود

با لب تشنه به دريا رفت و آمد تشه لب

مات و حيران پيش چشمش آبِ دريا مي شود

تيرِ دشمن چون به مشك او اصابت مي كند

همچو شمعي زين مصيبت چشمِ سقّا مي شود

مي نشيند تا به مشك و چشم سقا تيركين

كار عشق و عاشقي آنجا هويدا مي شود

تا كه مي فهمد كه عباسش به خون غلطيده است

بهر رفتن نزد عباسش مهيا مي شود

آه از آن ساعت كه در خون غوطه ور ديد آن بدن

در خفا گريان همي چشمان مولا مي شود

از گلستان شهيدان حسين ابن علي

صد هزاران گل در اين عالم شكوفا مي شود

» طالب گلپايگاني«

 

مراسم يادواره شهداي بسيج دانش آموزي در دبيرستان دخترانه فاطمه الزهرا (س)

همزمان با هفته بسيج دانش آموزي و گراميداشت 36 هزار شهيد فرهنگي و دانش آموز و سالروز شهادت دانش آموزان شهيد محمدحسين فهميده ، بهنام محمدي راد و ناهيد فاتحي كرجو، مراسمي با حضور امام جمعه، فرماندار، مديريت آموزش و پرورش ، فرماندهي بسيج ناحيه سپاه گلپايگان و مديران بنياد شهيد در دبيرستان فاطمه الزهرا (س) گلپايگان برگزار گرديد.

در اين مراسم ابتدا جناب سرگرد عليشاهي فرماندهي بسيج ناحيه سپاه گلپايگان طي سخناني ضمن عرض خيرمقدم و گراميداشت ياد و خاطره شهيدان دانش آموز از برگزاركنندگان اين يادواره تقدير و تشكر نمود و افزود: برگزاري اين يادواره ها براي پاسداشت مقام بلند شهيدان گرانقدر برگزار مي شود كه جاي تقدير و تشكر ويژه دارد امسال هم اين يادواره به نام شهيده ناهيد فاتحي كرجو و شهيد بهنام محمدي راد در اين آموزشگاه برگزار مي شود.

در ادامه اين مراسم حجت الاسلام والمسلمين اسماعيلي امام جمعه شهرستان طي سخناني با گراميداشت ياد و خاطره شهداي گرانقدر انقلاب اسلامي و شهداي دانش آموز و فرهنگي، بالاخص 110 شهيد دانش آموز گلپايگان.اظهار داشت: بهترين چيز براي همه ما اين است كه بدانيم در كجاي راه هستيم، وظيفه ما دراين مقطع از زمان چيست، وي افزود: شهيداني كه نام برديم و شهيداني كه نام نبرديم و شهيداني كه عكس آنها اينجا را مزين كرده است همه اينها داراي پيام است و پيام آنها اين است كه ما به رسالت خطير و وظيفه خودمان درآن مقطع زمان عمل كرديم، اما شما چه؟ خود ما در اين مقطع زمان آيا وظيفه مان اين است كه فقط يادي از شهدا كنيم؟ و محفل و مجلسي برايشان بگيريم، آيا كافي است؟ آيا شهدا براي اين به ميدان آمدند كه نامشان حفظ شود و يادشان باقي بماند؟ مثل عزاداري امام حسين (ع)، برخي هر كاري را در طول زندگي شان انجام مي دهند بعد هم در ايام محرم لباس سياهي مي پوشند و يك پرچمي مي زنند و يك آشي هم برقرار مي كنند و يك سينه و زنجيري مي زنند و عزاداري هم مي كنند، اگر توفيق بود اشكي هم مي ريزند! وقتي از آنها مي پرسيم مي گويند امام حسين نياز دارد! سوال اين است آيا امام حسين نياز به عزاداري دارد و يا ما نياز داريم؟ آيا شهدا به برگزاري مراسم و يادواره هاي ما نياز دارند يا ما نياز داريم؟ وي افزود: اين مجالس ،  مجالس تذكر بزاي خود ماست چون شهدا بهترين ها را انتخاب كردند و تنها مرگي را انتخاب كردند كه با ارزش است مردن نيست زنده شدن است و رندگي جاويد را آغاز كردن است. وي تاكيد نمود: ما اگر فلسفه قيام امام حسين (ع) و حضور شهداي گرانقدر در قيام عليه ظلم و ستم و جنگ وستيز را ندانيم به اهميت آنها پي نخواهيم برد. در ادامه اين مراسم ابتدا اشراقي مديريت آموزش و پرورش گلپايگان و در ادامه حسين صمداني فرماندار شهرستان پيرامون نقش شهدا و بويژه شهداي دانش آموز و فرهنگي در پيروزي انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي مطالبي بيان نمودند 

آنچه بايد درباره دخانيات بدانيم

علل گرايش به دخانيات

علل گرايش به سيگار:

مدل هاي زيستي، رواني، اجتماعي

مدل هاي زيستي شامل وابستگي به نيكوتين و ژنوتيپ فرد است

مدل هاي رواني شامل اعتقادات، شخصيت و آموزش ها مي باشد

مدل هاي اجتماعي شامل تأثير همسالان و تبليغات مي باشد

متغيرهاي گرايش به سيگار در نوجوانان:

* سن

سن، يكي از عواملي است كه در نوع رفتار و افعال انسان تأثير بسزايي دارد، افراد در دوره هاي سني متفاوت داراي شخصيت هاي متفاوتي هستند. هر يك از اين دوره هاي سني، زمينه اي را براي انجام رفتاري خاص فراهم مي كند. يكي از حساس ترين و مهم ترين دوره هاي سني، مرحله نوجواني است كه از حدود 12 سالگي شروع و تا حدود 21 سالگي ادامه مي يابد. در اين مرحله، فرد واجد خصوصياتي از قبيل تشخص طلبي، استقلال طلبي، خودنمايي، مخالفت جويي، هيجان خواهي، تأثيرپذيري از گروه دوستان و ... مي باشد. در نتيجه زمينه مناسبي براي انحراف وي وجود دارد.

* جنس

در اكثر جوامع، زنان بسيار كمتر از مردان رفتار انحرافي و مجرمانه دارند. در ايران، نرخ سيگار پسران بيش از دختران است. به طوري كه بيش از 18 درصد سيگاري ها، مرد و 10 درصد زن مي باشند؛ اما روند رشد در دختران افزايش بيشتري دارد.

* سطح تحصيلات

بين سطح تحصيلات، با گرايش به سيگار همبستگي معكوس وجود دارد. با افزايش سطح تحصيلات، از ميزان سيگاري ها كاسته مي شود. آمار نشان مي دهد كه تحصيلات اكثر سيگاري ها، در حد دوره متوسطه است.

عوامل گرايش به سيگار:

* ژنتيك

ژنهاي ويژه اي وجود دارند كه در ابتلا زودرس و وابستگي و اعتياد به نيكوتين نقش دارد.

* جنسيت

حساسيت هاي مردان در مقابل مشكلات و عدم سكون و آرامش آنها در مقايسه با صبر و تحمل كه در زنان است جنس مذكر را براي گرايش به سيگار مستعدتر مي سازد.

* اختلالات روحي و رواني

گاهي نوجوانان كه از نظر روحي و عصبي حساس بوده و زود از محيط اطراف دچار زودرنجي مي شوند و با بدبيني به محيط مي نگرند نسبت به كساني كه داراي اين ديد نيستند بيشتر به سوي سيگار گرايش دارند.

* تقليد

برخي پديده هاي اجتماعي به وسيله تقليد در جامعه رواج مي يابند. اهميت تقليد در پيروي از مد براي عموم به خوبي روشن است، سيگار نيز به وسيله تقليد رواج بيشتري پيدا مي كند. براي جوانان كه از نيروي تقليد بيشتري برخوردارند خطر آن وجود دارد كه خود را با فرد يا فرد سيگاري همانند سازند.

* كنجكاوي

سيگاري ها گاهي بدون هيچ گونه سوء نيت حالات نشئگي را براي دوستان خود توصيف مي كنند. اطلاعاتي را كه جوانان از رسانه هاي گروهي و بعضي منابع مانند كتاب مي گيرند موجب مي شود تا تشويق گردند كه شخصاً آنچه را كه شنيده يا ديده و خوانده اند آزمايش كنند و بدين ترتيب امكانات آلودگي آنها فراهم مي گردد.

* ندامتهاي شديد

ندامت عاملي است براي نوجواناني كه داراي وجدان قوي هستند و در پيشامدها و درگيريها غالباً خود را مقصر مي دانند. چنين اشخاصي به خلاف بزرگسالان وسيله هاي دفاعي ديگر من جمله دليل تراشي كمتر استفاده كرده و دچار عذاب وجدان شديد مي گردند، لذا براي ايجاد تعادل مجدد خود گاهي ندانسته اقداماتي مي كنند كه منجر به استفاده از موادمخدر مي گردد.

* ناكامي ها

در زندگي تمام افراد شكست ها و پيروزي هايي وجود دارد؛ اما برخي از افراد قدرت تحمل شكست را كمتر دارند. بعضي از سيگاري هاي نوجوان در اظهارات خود علل گرايش به موادمخدر را از دست دادن عشق خود، يا شكست هاي تحصيلي و يا كاري بيان داشته اند.

* استقلال طلبي

در ايامي كه جوانان به بلوغ شخصيتي مي رسند والدين و اطرافيان قادر نيستند همگام با رشد و تغييرات نوجوان رفتار و نظرات خود را در مورد وي به سرعت تغيير دهند و اغلب به چشم همان كودك سابق به وي نگريسته و مانند گذشته به مراقبت و كترل وي مي پردازند. در اين مورد نوجوان گاهي با والدين خود درگيري پيدا كرده و براي رسيدن به استقلال به روش هاي ناپخته و كارهاي نامناسب دست مي زند. از جمله براي نشان دادن مخالفت خود (يكي از علايم استقلال) به استعمال سيگار يا موادمخدر روي مي آورد.

* وجود دخانيات مواجهه زياد و در دسترس بودن مواد دخاني خود مي تواند عامل مهمي در گرايش به اين مواد باشد، مسلماً در صورت نبودن مواد دخاني، گرايش نيز وجود نخواهد داشت.

* ويژگي هاي شخصيتي

ويژگي هاي شخصيتي زير با كشيدن سيگار ارتباط دارد:

اختلالات عصبي- عصبانيت- اجتماعي بودن- خشم- احساس كنجكاوي- رفتارهاي ضداجتماعي- رفتارهاي تكانه اي- حس خصومت

* شخصيت ضد اجتماعي

شخصيت هاي ضد اجتماعي، معمولاً رفتاري را مرتكب مي شوند كه مورد قبول افراد جامعه نيست، ولي خود، آن رفتار را ناپسند و زيان بخش نمي دانند. آنان با اتخاذ شيوه هاي نامناسب از قبيل دروغ گويي، مكر و فريب، دزدي و ... براي رسيدن به مقاصد نامشروع، حقوق ديگران را پايمال مي كنند. از نشانه هاي شخصيت هاي ضد اجتماعي خودمحوري، فقدان احساس گناه و پشيماني، جلب اعتماد ديگران، بي توجهي نسبت به مهرباني و اعتماد ديگران و داشتن ظاهري فريبنده و آرام است. همچنين بارزترين ويژگي آنها، لذت طلبي، فرار از درد و مشكلات و رهايي از مسووليت هاي زندگي است؛ آنها به منظور تأمين اين اهداف به مواد دخاني رو مي آورند؛ لذا بسياري از معتادان، شخصيت ضد اجتماعي دارند.

* سيگاري بودن والدين

سيگاري بودن والدين يا يكي از آنها در اولادشان اين تصور را به وجود مي آورد كه سيگار كشيدن يك عمل معمولي و از خصوصيات افراد كامل و بزرگسال است. سيگار و مواد دخاني معمولاً در اختيار و دسترس آنهاست و با آشنايي كه به طرز استعمال آن دارند به سهولت بيشتري به اين مواد آلوده مي شوند.

* پاشيدگي نظام خانواده

هر گونه خللي در سازمان خانواده و روابط عاطفي اعضاي آن احتمال مصرف سيگار را افزايش مي دهد. تضاد فكري و معنوي والدين، كم توجهي آنان نسبت به فرزندان، كثرت اولاد، فوت يكي از والدين يا جدايي آنها، زندگي كردن با ناپدري و يا نامادري، همگي موجب مي شوند تا كودك در يك محيط عاطفي پرورش پيدا نكرده و از محبت والدين محروم بماند.

حميرا جلالي- واحد آموزش سلامت شبكه بهداشت و درمان شهرستان گلپايگان

 

پيام ملكوتيان

شهيد رضا توكلي

فرزند: جعفر

تاريخ تولد: 1347/6/1

محل تولد: روستاي لاي بيد

تاريخ شهادت: 67/3/23

محل شهادت: شلمچه

سن در هنگام شهادت: 20 سال

شخصي هستم معتقد به انقلاب اسلامي ايران و رهبري و ولايت حضرت امام خميني در عصر غيبت امام زمان (عج) و از مردم مي خواهم كه پشتيبان ولايت فقيه باشند، راه شهداي ما راه حق است.

شهيدان: آنهايي كه با رفتنشان به ما درس ايثار دادند، با شهادتشان درس مقاومت و با رفتارشان درس عشق به ما آموختند و انشاء ا... انتقام اين مظلومين را خواهيم گرفت.

جايگاه هنر در اين شهرستان در چه پله اي قرار دارد؟

وقتي صحبت از هنر مي شود بايد آن را از چندين منظر نگاه و بررسي نمود؛ يعني هنر رتبه و امور متفاوتي دارد، برخي از امور هنري عبارتند از: نقاشي، خوشنويسي، تئاتر، موسيقي، صنايع دستي و ... هر كدام از اين امور خود نيز به بخش هاي مختلف تقسيم مي شوند. لازمه شناخت هر تمدن و كشوري به شناخت فرهنگ وهنر آن نياز مي باشد و در مرحله پايين تر لازمه شناخت هر جامعه و شهري بستگي به نوع هنر و فرهنگ آن دارد به عنوان مثال در هنر صنايع دستي بسياري از صنايع وابسته به يك شهر خاص هستند، در هنر موسيقي نيز اين هنر در شهرها و مناطق مختلف جايگاه خود را دارد مانند: موسيقي گيلكي، لري، آذري، بندري و ...

آنچه مورد بحث است اينكه اجرا و اصالت اين هنرها هيچ تضادي با مباحث ديني نداشته و ندارد و اين در صورتي است كه به اين هنرها از جايگاه واقعي خود نگاه شود و نه به نوع ابتذال آن كه ما با آن بيگانه ايم و از آن بيزار؛ لذا با توجه به موارد مطرحه يك سؤال از مسوولين فرهنگي شهرستان داريم و آن اينكه جايگاه هنر نمايش، موسيقي و ... كه علاقمندان خاص خود را در هر جامعه اي دارد در اين شهرستان در چه رتبه اي قرار دارد؟ و چرا برخي از مسوولين مرتبط با اين امور با اين هنرها در تضادند؟ آيا مي توان اين شهرستان را از ديگر شهرهاي كشور استثناء دانست؟ بسياري از جوانان و نوجوانان دوستدار هنر انتظار دارند در اين شهرستان به مانند ديگر شهرهاي اين كشور آثاري از امور هنري را ببينند و انتظار دارند با اجراي اين امور هنري ضمن پرنمودن اوقات فراغت از تماشاي آن لذت نيز ببرند، همانگونه كه عرض شد ما با نمايش و اجراي هنر مبتذل از هر نوع آن مخالفيم و از آن سخن نمي گوييم؛ اما اين سؤال براي ما پيش آمده چرا ما بايد در اين امور با ديگر شهرها تفاوت داشته باشيم؛ يعني در آن شهرها اين امور به وفور باشد؛ اما در اين شهرستان وجود آن حرام تلقي شود!

مسولين محترم امور فرهنگي و هنري، ما و جوانان و نوجوانان مشتاق هنر را دريابيد.

                 امضاء: جمعي از هنرمندان شهرستان

 

مسابقات قهرماني هيئت ورزش هاي رزمي شهرستان گلپايگان

 به مناسبت عيدسعيدغديرخم بنا به درخواست شوراي روستاي سراور در اين روستا در چهار رده سني برگزار گرديد كه مورد اسقتبال خوب مردم اين منطقه قرار گرفت و در پايان از طرف هيئت ورزش هاي رزمي از قهرمانان كشوري اين روستا تقدير شد.

مسوول هيئت ورزش هاي رزمي شهرستان گلپايگان- رضا نوري

يك حبر از دوميداني

هيأت دوميداني با ارسال گزارشي اعلام داشت در راستاي حمايت هاي بيدريغ شوراي اسلامي شهر و شهرداري گلپايگان از ورزشكاران رشته دوميداني ، محمودرضا ماندني يكي ديگر از ورزشكاران اين رشته موفق يه كسب مقام سومي مسابقات جوانان استان اصفهان و راهيابي به مسابقات قهرماني كشور گرديدكه قرار است در استان كردستان شهرستان مريوان برگزار گردد.

حكايت كفاش ونويسنده

نويسنده اي  براي تهيه كفش به كفاشي مراجعه كرد و خواست كه چون شغلش هدايت و نصيحت است، ارزان تر بخرد!    كفاش از وي پرسيد: آيا اين همه وعظ و نصيحت كه شما در كتاب هايتان مي نويسيد و به مردم مي فروشيد خودتان هم مطابق آنها عمل مي كنيد؟

نويسنده گفت: خير مگر شما هم كفش هايي را كه مي دوزيد و به مردم مي فروشيد همه را خودتان هم مي پوشيد و با آنها راه مي رويد؟

      گردآورنده: حميدرضا افشاني

        برگرفته از كتاب لطايف و پندهاي تاريخي

 

اوضاع ايران مقارن حمله عرب

» استاد اكبر افاضلي«

در زمان ساسانيان ايران يكي از تواناترين كشورهاي جهان بود. انوشيروان، شكوه و جلال زمان داريوش و اردشير را بار ديگر فراهم ساخت؛ ولي پس از وي پسرش هرمز نتوانست روش پدر را تعقيب كند و از زمان خسروپرويز دوره انحطاط و بدبختي شروع شد كه حكومت را به سوي انقراض كشانيد. زماني كه اعراب به خيال تصرف ايران افتادند، خاندان سلطنتي ساساني به منتهي درجه، ضعيف و گرفتار نفاق شده بود. در مدت 4 سال يعني از 628 تا 632 ميلادي 6 تا 14 تن در اين سرزمين پادشاهي كردند.

شيرويه يكسال- بهرام چوبين يك ماه و چند روز- اردشيرسوم 7 ماه- شهربراز 6 ماه- پوراندخت 1/5 سال- گُشنسب 2 ماه- خسروسوم 2 ماه- فيروز 2 ماه- فرخ زاد يكماه و چند روز- آذرميدخت 4 ماه و سرانجام يزدگرد سوم (1).

سلطنت بازيچه دست روحانيون زرتشتي و سرداران سپاه بود و همه اين كسان كشته مي شدند. جور و ستم هر يك از آنها امنيت و آسايش مردم را به خطر مي انداخت. مهم ترين دليل آشفتگي اوضاع رسمي بودن دين زرتشت وجود موبدان بود كه حتي بر پادشاهان نيز برتري داشتند و حتي از شاهان ساساني هيچ يك حق انتخاب جانشين خود را نداشت و موبدان تاج سلطنت را بر سر هر كس كه مي خواستند، مي گذاشتند. پادشاهان دست نشانده موبدان بودند كه با كلمه بزهكار مورد سوء استفاده موبدان و كشته مي شدند. مردم از جور فرمانروايان و فساد موبدان به ستوه آمده بودند. تمام مالكيت ها در دست شهرداران، شاهزادگان و موبدان بود و از آنجا كه آنها هم دست نشانده موبدان بودند، ساير طبقات اجتماعي فاقد مالكيت و وسيله سوء استفاده قرار مي گرفتند.

عدم ثبات اوضاع- تعصب شديد موبدان- بي عدالتي و ظلم بي حد دولتيان بر مردم- عوارض گزاف بر رعيت- اختلاف شديد طبقاتي- اختيارات نامحدود موبدان و هيربُدان- شيوع بيماري هاي خانمان برانداز وبا و طاعون و خشكسالي هاي مكرر مردم را به جان آورده بود كه راه نجاتي مي يافتند.

اعراب سال هشتم هجرت وارد خاك ايران شدند و بحرين را بدون جنگ و خونريزي به تصرف درآوردند.(2)

جنگ زنجير- نبرد مذار- نبرد اليس- نبرد پل و كشته شدن رستم فرخ زاد اعراب را بر ايران مسلط كرد و تصرف تيسفون و فرار يزدگرد غنائمي كه به دست اعراب افتاد عبارت بود از مقادير زيادي ظروف طلا و نقره كه ذوب مي كردند و به صورت شمش بين خود تقسيم مي نمودند. پارچه هاي ابريشمي و زربفت- سنگ هاي قيمتي- قالي هاي زيبا- اسلحه و اسراء و بردگان زياد- فرش بهارستان كه از لحاظ هنري بسيار با ارزش بود با 60 ذرع طول و 60 ذرع عرض كه آن را قطعه قطعه كردند و تقسيم نمودند. همين طور نبرد جلولاء- فتح اهواز- جنگ نهاوند و تسخير ساير نواحي ايران.

پس از مرگ يزدگرد در نواحي مختلف امراء و شاهان محلي عمليات جنگي را رهبري مي كردند. نواحي جنوبي و غربي ايران اكثراً اسلام آوردند و يار و ياور اعراب شدند.

درآذربايجان و فارس با وجود غلبه اعراب عده اي از مردم آيين اسلام را نپذيرفتند با قبول جزيه و خراج به اهل ذمه موسوم شدند. تنها ناحيه طبرستان، گيلان و ديلمان از دستبرد اعراب مصون ماند. سيستان و تخارستان هم چندي مقاومت كردند.

مرگ يزدگرد سال 31 هجري مطابق با 652 ميلادي بوده است كه با مرگ وي شاهنشاهي ساساني منقرض گرديد.

زيرنويس:

1) تاريخ ايران، تأليف اكرم بهرامي ص 194

2) همان ص 195

3) همان ص 196 و 213

افتتاح بلوار مادر

در مراسمي با حضور جمعي از مسوولين، معتمدين، خيرين و شهروندان، گلپايگان بلوار مادر واقع در انتهاي بلوار سلمان فارسي افتتاح و مورد بهره برداري قرار گرفت.

در اين مراسم ابتدا شهردار گلپايگان ضمن تقدير از حضور مدعوين در مراسم، در سخناني پيرامون بهره برداري از اين بلوار گفت: بلوار مادر يكي از زيباترين بلوارهاي شهر گلپايگان محسوب مي شود و براي آزادسازي و تملك اين بلوار بيش از 58 ميليارد و 300 ميليون ريال از محل اعتبارات شهرداري گلپايگان هزينه شده است.

وي گفت: اين پروژه تكميل كننده قسمتي از حلقه ترافيكي بلوار سلمان فارسي به ميدان ولي عصر (عج) و بلوار نماز است . شهردار گلپايگان در ادامه به مشخصات پروژه اشاره كرد و افزود: اين بلوار به طول 950 متر است كه 700 متر از طول آن به عرض 65 متر و بقيه به عرض 36 متر است. وي با بيان اينكه 42 هزار مترمربع از املاك در مسير بلوار خريداري و آزادسازي شده است، تصريح كرد: بيش از 45 ميلياردريال از محل اعتبارات شهرداري گلپايگان براي تملك و آزادسازي بلوار مادر هزينه شده است.

بخشي تصريح كرد: براي عمليات زيرسازي، آسفالت، جدول گذاري، اجراي تأسيسات زيربنايي و درخت كاري بلوار مادر 11 ميلياردريال هزينه شده است.

وي هدف عمده از احداث اين بلوار را رفع مشكلات ترافيكي مناطق جنوبي گلپايگان شامل خيابان هاي هفده تن، شهيدعابدي، وليعصر(عج) و امام خميني(ره) بيان كرد و افزود: به دستگاه هاي خدمات رسان دولتي مانند آب، برق و گاز 2 ميليارد و 500 ميليون ريال بابت اجرا و جابه جايي تأسيسات مربوطه پرداخت شده است.

شهردار گلپايگان تأكيد كرد: با احداث بلوار مادر يك مترمربع به معابر گلپايگان افزوده شده و اين مقدار سرانه 2/5 برابر سرانه استانداردهاي بين المللي است.

وي همچنين به افزايش سرانه فضاي سبز گلپايگان اشاره كرد و گفت: با ايجاد فضاي سبز اين بلوار 10 سانتي مترمربع به سرانه فضاي سبز شهر گلپايگان افزوده شده است.

بخشي تصريح كرد: احداث و آزادسازي اين بلوار با تعامل و همكاري مالكان اين محدوده صورت گرفته است و در جهت خدمت رساني به مردم شريف گلپايگان از ابتداي سال جديد تاكنون به طور متوسط هر 15 روز يكبار يكي از پروژه هاي شهرداري به بهره برداري رسيده است و اين نهضت خدمات رساني همچنان ادامه دارد.

در ادامه اين مراسم حجت الاسلام والمسلمين امام جمعه شهرستان طي سخناني ضمن تقدير و تشكر از دست اندركاران آماده سازي اين پروژه، افزود:  جاده سازي، راه سازي و پل سازي از كارهاي عام المنفعه است و همواره در فرهنگ اصيل اسلامي مورد توجه خيران و نيكوكاران بوده و افرادي كه در اين امر سهيم باشند، از اجر دنيوي و اخروي برخوردار مي شوند.حجت الاسلام والمسلمين محمدرضا اسماعيلي با بيان اينكه شهرستان گلپايگان از ظرفيت هاي خوب و مناسبي برخوردار است، تصريح كرد: بايد ظرفيت هاي بالقوه به بالفعل تبديل شود تا شاهد رشد و شكوفايي شهر باشيم.وي با تأكيد بر اينكه مردم همكاري و تعامل بيشتري در اجراي پروژه هاي شهرداري داشته باشند، تصريح كرد: با ايجاد اين بلوار بار ترافيكي و تصادفات شهري كمتر شده و برگ زريني بر افتخارات و پيشرفت هاي شهر افزوده مي شود. وي در بخشي از سخنان خود جهت پيشرفت امور عمراني در شهرستان خواستار حمايت و كمك كليه شهروندان با مسوولين امور شهري به ويژه شهرداري گرديد و افزود: در اين امور كه باعث پيشرفت و آباداني امور شهر و شهري مي گردد و كوچه اي باز مي شود، خياباني باز مي شود با شهرداري همكاري كنيد، در آزادسازي آنها سماجت نكنيد، اينها را از دست نمي دهيد بلكه به دست مي آوريد و اينها خدمت خالصانه به مردم است.

پس از سخنان امام جمعه شهرستان رياست شوراي اسلامي شهر گلپايگان پشت تريبون قرار گرفت. وي نيز ضمن تقدير از دست اندركاران آماده سازي اين بلوار در ادامه اظهار داشت: من در مرحله اول از مالكين مسير اين بلوار تشكر ويژه دارم، با توجه به اينكه اين قسمت از ادامه بلوار سلمان فارسي كه چهل سال قبل مصوب شده بود تا امروز مانده بود تا اينكه امروز به همت دست اندركاران و مسوولين شهرداري آماده و مورد بهره برداري قرار گرفت.

وي افزود: هر چند شهردار محترم درخواست داشتند در خصوص تقدير و تشكر از كساني كه در اين پروژه مهم همكاري نمودند، اسمي از كسي برده نشود كه سخن به جايي هم هست؛ اما من مي گويم چرا از زحمات افراد قدرداني نشود؟ وي با اشاره به اموري كه توسط امام جمعه شهرستان انجام مي گيرد، افزود: انگيزه بالايي كه ايشان براي كاركردن دارند و مردم و مسوولين را ترغيب به كار مي كنند به سبب همين انگيزه بالاست.

رياست شوراي اسلامي شهر گلپايگان در ادامه از همكاري و مساعدت مالكين همجوار اين بلوار و خانواده هايي كه نهايت همكاري را در آزادسازي زمين هاي واقع در اين طرح داشتند، تشكر و قدرداني نمود و افزود: در اين رابطه بايد تشكر ويژه از شهردار محترم داشته باشم كه در اين مدت بسيار كم چنين پروژه عظيمي را آماده سازي و مورد بهره برداري قرار دادند و همچنين ادارات آب و فاضلاب، گاز و برق كه نهايت همكاري را در اين پروژه مهم با شهرداري گلپايگان داشتند.

عباس خرمي افزود: از همكاري كليه عزيزان و ديگر شهرونداني كه در ادامه اين پروژه ما با آنها كار خواهيم داشت كه ادامه اين بلوار تا شهرك الوند خواهد بود، تشكر و قدرداني مي نمايم. وي ادامه اين بلوار را از مقابل مسجد امام حسين (ع) پارك شهر تا ابتداي شهرك الوند بيان نمودند و افزود: اين بلوار كه در آينده مقدمات ساخت آن شروع خواهد شد به نام يكي از مفاخر زمان حضرت آيت ا... العظمي آقاي لطف ا... صافي گلپايگاني خواهد بود كه حدود 80 درصد زمين آن آزادسازي شد و 20 درصد الباقي نيز در آينده نزديك آزادسازي و مقدمات ساخت آن به زودي فراهم خواهد شد كه انشاء ا... تا پايان كار اين شورا مورد بهره برداري قرار خواهد گرفت.

رئيس شوراي اسلامي شهر گلپايگان از ساخت 2 بلوار ديگر كه يكي از آنها از پشت پارك جنگلي تا ابتداي بلوار مادرخواهد بود خبر داد و افزود: مقدمات آزادسازي و آماده سازي اين بلوار نيز به زودي فراهم خواهد شد و بلوار دوم نيز از ابتداي مسكن مهر شروع خواهد شد و پس از عبور از رودخانه گلپايگان و نهايتاً به بلوار جديد كه پشت پارك جنگلي است اتصال خواهد شد بنام بلوار نيايش نامگذاري شده است.در ادامه اين مراسم محمد عباسي يكي از معتمدين اين منطقه كه بنا به گفته رياست شوراي اسلامي شهر گلپايگان در آزادسازي زمين هاي اين بلوار زحمات زيادي را متحمل گرديده بود طي سخناني ضمن قدرداني از زحمات دست اندركاران اين پروژه در ادامه خواستار توجه بيشتر مسوولين به ويژه شهرداري به امور عمراني منطقه پايين شهر گلپايگان و تعريض خيابان هاي شهيد مطهري و ولي عصر(عج) و همچنين تكميل بلوار مادر و ساخت باند كندرو  آن و تكميل فضاي سبز آن را از ديگر ملزومات اين منطقه برشمرد.وي در ادامه افزود: با توجه به بهره برداري از اين بلوار احداث يك ميدان يا چهار راه استاندارد در تقاطع بلوار مادر و خيابان شهيد عابدي از ضروريات اين پروژه است كه اميدواريم هر چه زودتر در اين خصوص اقدام شود و همچنين احداث بلوار مابين ميدان فردوسي تا ميدان ولي عصر (عج) را نيز اميدواريم شهرداري محترم در ساخت و بهره برداري از آن تسريع نمايند.

وي در پايان بار ديگر از كليه مالكين و اهالي اين منطقه و شهرداري و شوراي اسلامي كه در ساخت اين پروژه اقدام نمودند تقدير و تشكر نمود.

در پايان اين مراسم از دست اندركاران و افرادي كه در ساخت و تكميل اين بلوار اقدام نمودند با اهداء لوح، تقدير به عمل آمد و اين بلوار توسط مادر شهيد نوروزي به نيابت از مادران شهيد شهرستان افتتاح و مورد بهره برداري قرار گرفت.

باستاني كاران گلپايگان، خوانسار و داران عيدغدير را گرامي داشتند

مراسم جشن عيدغديرخم ورزشكاران باستاني بنا به دعوت اداره ورزش و جوانان و هيئت باستاني شهرستان خوانسار با حضور جمعي از باستاني كاران شهرهاي گلپايگان، خوانسار و داران همزمان با شب عيدغدير در زورخانه پورياي ولي شهرستان خوانسار برگزار گرديد.

در اين مراسم كه با حضور جمعي از مسوولين شهرستان خوانسار و نماينده مردم گلپايگان و خوانسار در مجلس شوراي اسلامي، جمعي از پيشكسوتان و ورزشكاران رشته هاي مختلف ورزشي شهرهاي مذكور و علاقمندان به ورزش برگزار گرديد، ابتدا 3 نفر از نونهالان و نوجوانان رزمي كار با انجام حركات و به كارگيري نانچوكا و ديگر ابزار آلات ورزشي رشته رزمي و مبارزه تن به تن آمادگي رزمي خود را به نمايش گذاشتند كه مورد استقبال حضار در مراسم قرار گرفت.

در ادامه اين مراسم جشن، پس از مديحه سرايي ذاكر اهل بيت بهرام زاهد كه در مدح حضرت علي (ع) سروده شد، در ادامه از نماينده شهرستان هاي گلپايگان و خوانسار جهت ايراد سخنراني دعوت به عمل آمد.

سيد محمدحسين ميرمحمدي ضمن تبريك ايام فرخنده اعياد اسلامي قربان و غدير در ادامه پيرامون جايگاه ورزش بالاخص ورزش باستاني مطالب مبسوطي بيان نمود. پس از ايراد سخنان كوتاه نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي باستاني كاران شهرهاي گلپايگان، خوانسار و داران با صفوف منظم وارد گود زورخانه شدند و با نواي گرم مرشدين زورخانه، علي علي گويان به ميانداري مهدي شمسي پيشكسوت ورزش باستاني با انجام حركات زيباي ورزش باستاني پرداختند كه مورد توجه شركت كنندگان در مراسم قرار گرفت.

در پايان اين مراسم كه همراه با توزيع شير و شيريني كه از سوي اداره ورزش و جوانان و هيئت باستاني كاران خوانسار تدارك گرديده بود، دعوت شدند. در پايان ضمن تقدير و تشكر از مديريت اداره ورزش و جوانان شهرستان خوانسار آقاي نيازمند كه با جديت و برنامه ريزي انجام گرفته اين مراسم جشن را با حضور ورزشكاران و ورزش دوستان 3 شهرستان مذكور برگزار نمودند و پس از اتمام مراسم جشن كليه ميهمانان و مدعوين گلپايگاني را جهت استفاده از استخر خوانسار كه داراي امكانات سونا و جكوزي نيز مي باشد، دعوت نمودند. توفيق ايشان و ديگر دست اندركاران را از درگاه ايزدمنان خواستاريم.

 

هشدارهاي پليس در خصوص پيشگيري از سرقت منزل و كلاهبرداري و تبعات خريد از مالخران

پيشگيري و جلوگيري از سرقت و كلاهبرداري و آشنايي با روش هاي آن مي تواند در حفظ اموال و امنيت شهروندان مؤثر باشد. طي مجموعه هشدارهايي كه در زير مي آيد، نحوه پيشگيري از چند نوع سرقت و كلاهبرداري به صورت فهرست وار تشريح مي شود:

* پيشگيري از سرقت منزل

براي پيشگيري از سرقت منزل بايد موارد زير را رعايت كرد: - هنگام مسافرت اشياي گران قيمت خود را در جاي مطمئن بگذاريد يا به شخص معتمد بسپاريد. - سپردن منزل به همسايه معتمد هنگام غيبت طولاني مدت، اقدامي امنيت ساز است.

- ايجاد رابطه سالم با همسايه ها براي شما امنيت به ارمغان مي آورد. - به كودكان خود بياموزيد كه اگر در خانه تنها هستند و ناشناسي با منزل تماس گرفت، نگويند كه در خانه تنها هستيم.

- از قراردادن كليد منزل در جاكفشي، گلدان و ... خودداري كنيد. - قفل در منزل را به گونه اي نصب كنيد كه قسمت تويي آن هم سطح بدنه در باشد و در صورت عدم امكان، لوله اي را كه طول كليد باشد به دور آن جوش دهيد. - نسبت به جابه جايي تيرهاي چراغ برق كه نزديك بالكن منزل شما قرار دارد با اخذ موافقت از شركت هاي مربوطه اقدام كنيد. - از ورود افراد ناشناس به داخل منزل تحت عنوان فالگير، رمال و ... خودداري كنيد.

* جلوگيري از سرقت خودرو و لوازم آن

درباره پيشگيري از سرقت خودرو رعايت نكات زير ضروري است: - خودروي خود را به دزدگير و تجهيزات ايمني مجهز كنيد. - از پارك خودرو در نقاط خلوت و كم نور خودداري كنيد.

- از ترك كردن خودروي روشن حتي براي مدتي كوتاه پرهيز كنيد. - خودروي خود را به لوازم ايمني نظير دزدگير، سوييچ مخفي، قفل فرمان، قفل پدال، قفل سوييچي و ساير وسايل تأخيري و بازدارنده سرقت مجهز كنيد. - خودروي خود را حتي براي دقايقي كوتاه در اختيار افرادي كه شناخت كافي از آنان نداريد، نگذاريد. - از جا گذاشتن سوييچ خود در خودرو حتي براي دقايقي كوتاه بپرهيزيد.

- هنگام ترك خودرو دقت كنيد كه درها و شيشه ها به طور كامل بسته باشد. - هنگام گردش و تفريح، خودروي خود را در مكاني امن و حتي المقدور در پاركينگ هاي مطمئن پارك كنيد. - در زمان ورود و خروج از پاركينگ، ابتدا خودرو را خاموش كرده، سوييچ را برداشته و سپس اقدام به بستن يا بازكردن در پاركينگ كنيد. - چنانچه خودروي خود را در پاركينگ منزل پارك مي كنيد، تمامي نكات ايمني براي جلوگيري از سرقت را در نظر بگيريد و انجام دهيد. - اگر خودروي خود را به علت نقص فني هل مي دهيد، اجازه ندهيد افراد ناشناس پشت فرمان بنشينند.- در مواقع اضطراري و هنگام وقوع حادثه مراجعه به مراكز درماني، خونسردي خود را حفظ كرده و در صورت ترك خودرو نكات ايمني را رعايت كنيد.- هنگام تصادف يا نزاع هايي كه احتمال ساختگي بودن آنها وجود دارد، مراقب باشيد و خودروي خود را به صورت روشن و سوييچ روي آن رها نكنيد.-همچنين با رعايت نكات زير مي توان از سرقت لوازم خودرو جلوگيري كرد:

- هنگام ترك خودرو از قراردادن اسناد و مدارك مهم و همچنين اجناس با ارزش در داخل خودرو و صندوق عقب بپرهيزيد.- چشم سارقان به دنبال اجناس و وسايل گرانبهايي است كه شما با عدم توجه به هشدارها داخل خودرو و صندوق عقب قرار مي دهيد.- از قراردادن پخش خودرو در زير صندلي و داشبورد آن به جد پرهيز كنيد.- پس از سرقت از داخل خودرو تا رسيدن پليس از به هم ريختن صحنه جرم پرهيز كنيد.

* پيشگيري از كلاهبرداري و كيف قاپي

با انجام اقدامات فوق مي توان از افتادن به دام كلاهبرداران و كيف قاپان جلوگيري كرد. شش مورد نخست مربوط به كلاهبرداري ها و چهار مورد بعد به كيف قاپي ارتباط دارد. - از در اختيار گذاشتن اسناد و مدارك معتبر خود به افراد ناشناس و غيرمطمئن جهت انجام امور اداري خودداري كنيد.

- در صورت برخورد با افرادي كه در ازاي گرفتن پول به شما وعده كار، كارت پايان خدمت و حل مشكلات انتظامي و ... مي دهند، جانب احتياط را بيشتر در نظر بگيريد چون طبق قانون استفاده كننده از اسناد جعلي نيز مجرم محسوب مي شود.

- در انجام معاملاتي كه وانمود مي شود، سود بيش از حد معمول عايد شما مي شود تأمل بيشتر كنيد و تا قبل از شناسايي كامل طرف قرارداد از معامله با وي بپرهيزيد.

- در معاملات املاك و مسكن تا حصول اطمينان كامل از مالكيت طرف مقابل از تنظيم هرگونه قرارداد و پرداخت وجه اكيداً خودداري كنيد.

- هنگام تحويل گرفتن چك هاي مسافرتي از جعلي نبودن آن اطمينان حاصل كرده و نسبت به شناسايي هويت اشخاص پرداخت كننده اقدام كنيد. - كلاهبرداران اصولاً شيك پوش، حراف، ولخرج و خوش برخورد هستند تا شخص مقابل را گمراه كنند. - هنگام دريافت پول از بانك حركات اطرافيان خود را در داخل و خارج از بانك مخصوصاً موتورسواران، دقيقًا زير نظر بگيريد. - هنگام جابه جايي وجه نقد از چك هاي رمزدار و بين بانكي استفاده كرده و در صورتي كه مجبور به جابه جايي وجه نقد هستيد از قراردادن آن در كيسه پلاستيك و پاكت خودداري كنيد. - هنگام جابه جايي وجه نقد از پياده روي خودداري كنيد.- در اماكن شلوغ مثل سينما، صف هاي اتوبوس و ... مراقب كيف خود باشيد.

* تبعات خريد از مالخران

مقصد نخست كالاهاي سرقتي، مخفيگاه هاي مالخران است. اين افراد با خريد كالاهاي سرقتي به قسمت هاي بسيار پايين، آنها را به ديگران با قيمت هاي زير نرخ بازار مي فروشند. گاه قيمت اين اقلام به قدري ارزان است كه شك خريداران را برمي انگيزاند. شايسته است در اين زمينه به نكات زير توجه شود:- آيا دوست داريد اموال سرقتي شما توسط مردم با قيمت پايين خريداري شود؟! پس با نخريدن كالاي مشكوك، بازار سرقت را از رونق بيندازيد. - اجتناب از خريد كالاهاي مشكوك براي مبارزه با سرقت ضروري است.

- چرخه خريد و فروش اموال مسروقه با نخريدن كالاهاي مشكوك متوقف مي شود. اگر اموال سرقتي به فروش نرود، سرقت متوقف مي شود. به عبارت ديگر سرقت فقط با فروش اموال سرقتي تداوم مي يابد. - قيمت كمتر از نمايندگي هاي فروش نبايد براي خريدار وسوسه كننده باشد.

- هنگام خريد كالاي دست دوم تأمل بيشتري كنيد.  روابط عمومي فرماندهي انتظامي شهرستان گلپايگان«

 

درخشش تيم طناب زني گلپايگان در مسابقات تهران

ورزشكاران تيم طناب زني امير (تيم منتخب اداره ورزش و جوانان شهرستان گلپايگان و استان اصفهان) در مورخ سه شنبه 91/7/25 در برنامه ركورد شبكه 3 همراه با قهرمانان اين رشته از ساير استان هاي كشور در مواد مختلف به رقابت پرداختند. اين برنامه در سالن ورزشي شهداي خاني آباد بوستان بزرگ ولايت در تهران فيلمبرداري شد و در پايان در ماده 30 ثانيه سرعت مهران رياضت _(قهرمان و ركورد داركشور) با ركورد 75 و در ماده دوبل محمد بستاكي با ركورد 503 هر دو از تيم مذكور به مقام اول دست يافتند. اين برنامه در نوروز 92 از شبكه3 پخش خواهد شد. ضمناً به نفرات اول جوايز نقدي نفيسي اهداء خواهد گرديد. لازم به ذكر است اين تيم در بين تمامي استان ها بيشترين شركت كننده را داشته و ورزشكاران اين تيم در چند ماه اخير براي كسب آمادگي و حضور در اين برنامه تمرينات سختي را پشت سر گذاشته بودند. ضمناً به دعوت شبكه 3 صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران داوري اين برنامه به عهده محسن نصيري دهبنه نايب رئيس انجمن طناب زني كشور و رئيس كميته استان بود. نفرات ديگر اين تيم نيز به عناوين زير دست يافتند: عليرضا مسلمي در ماده 30 ثانيه سرعت (مقام دوم)- محمد بستاكي در ماده 30 ثانيه سرعت (مقام سوم)- محسن رضايي در ماده دوبل(مقام سوم)- مهدي حيدري در ماده دوبل(مقام چهارم)- مهدي حيدري در ماده تريپل(مقام دوم)

 

ديداراعضاء هيأت رئيسه دانشگاه آزاد اسلامي واحد گلپايگان با نماينده مردم شهرستان هاي گلپايگان و خوانسار در مجلس شوراي اسلامي

مسوول روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي واحد گلپايگان با ارسال گزارشي اعلام داشت: اعضاء هيأت رئيسه دانشگاه آزاد اسلامي واحد گلپايگان با نماينده مردم شهرستان هاي گلپايگان و خوانسار در مجلس شوراي اسلامي ديدار كردند. در ابتداي اين ديدار مجتبي صفايي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد گلپايگان ضمن ارائه گزارشي از روند فعاليت هاي دانشگاه، گفت: دانشگاه آزاد اسلامي توانسته براي ششمين سال متوالي مقام برتر اقامه نماز، در بين تمام ارگان ها و سازمان هاي كشور را كسب نمايد.

نماينده مردم شهرستان هاي گلپايگان و خوانسار در مجلس شوراي اسلامي نيز ضمن بيان اينكه دانشگاه آزاد اسلامي يكي از بركات انقلاب اسلامي بوده است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامي با تدبير و كمك نقدي امام خميني (ره) راه اندازي و شروع به كار كرد. سيدمحمدحسين ميرمحمدي افزود: با گذشت بيش از 30 سال فعاليت دانشگاه آزاد اسلامي مشخص است كه با توانمندي توانسته، سطح علمي كشور را در دو بعد عمومي و تخصصي ارتقاء دهد. عضو كميسيون اقتصادي مجلس افزود: فضاي علمي دانشگاه آزاد اسلامي موفق شده از خروج افراد مشتاق به تحصيل و متعاقب آن خروج ارز از كشور و ايجاد آسيب هاي فرهنگي براي جوانان ما جلوگيري كند و دانشگاه آزاد اسلامي توانست در شرايط ويژه اي كه در گذشته به سر مي برديم، اين مشكلات را به خوبي حل نمايد.وي تصريح كرد: دانشگاه آزاد اسلامي از تركيب دو كلمه آزاد و اسلامي تشكيل شده است. آزاد يعني اينكه دولتي نيست و انصافاً توانسته در اين قسمت خيلي خوب عمل كند و حتي موفق به راه اندازي واحدهايي در كشورهاي خارجي شود و در مورد كلمه اسلامي، قطعاً نيازمند دقت ويژه اي مي باشد و دانشگاه آزاد اسلامي از بعد اسلامي بودن بايد فعاليت بيشتري انجام دهد؛ زيرا فارغ التحصيلان هم بايد اكتسابات علمي و هم اكتسابات اخلاقي و ارزشي را با هم داشته باشند و در حال حاضر كشور به متخصص متعهد نيازمند است.نماينده مردم شهرستان هاي گلپايگان و خوانسار در مجلس شوراي اسلامي ضمن بيان اينكه دانشگاه بايد هر روزش بهتر از ديروزش باشد چه از نظر انديشه و چه از نظر علم، گفت: بايد به دنبال تعامل بين دانشگاهي باشيم، مثلاً نبايد همپوشاني رشته ها در شهرهاي همجوار وجود داشته باشد.

ميرمحمدي در خصوص ارتقاء و تصويب رشته هاي واحد در مقطع كارشناسي و كارشناسي ارشد به هيأت رئيسه واحد قول همه نوع همكاري و مساعدت را دادند.

 

[ شنبه بیست و هفتم آبان ۱۳۹۱ ] [ 13:59 ] [ صدای گلپایگان ]


 شيفتگان زيارت كربلاي معلي

حديث حضرت امام حسن عسگري در مورد امامزاده هفده تن در تاريخ الفين مسطور است كه حسين بن نعمان از امام حسن عسگري (ع) پرسش نمود كه آيا ثوابي با ثواب زيارت حضرت امام حسين (ع) برابر مي شود؟ فرمودند: خير.

حسين بن نعمان عرض كرد': اي مولاي من آيا عملي هست كه چنانچه مسلمي دسترسي به كربلا نداشته باشد به جاي آورد و به ثواب زيارت آن حضرت برسد؟ آن حضرت گريستند و فرمودند: يا حسين، 17 نفر از اولاد حضرت مرتضي در بلده جرفادقان (گلپايگان ) مدفونند و هريك به قسمتي از اقسام به زجر و سياست تمام در آن ناحيه شهيد شدند. آري هر كس در آن مكان زيارت نمايد آن هفده نفر را، ثواب زيارت حرم امام حسين (ع) را دريابد و به آن ثواب برسد. پس خوشا به حال و احوال شيعيان و دوستان ما كه در آن نواحي ساكن هستند و خويشتن را بر آن مشهدمقدس مي رسانند و هر قدمي كه به عزم زيارت آن هفده نفر برمي دارند از جانب خالق امر مي شود به كرام الكاتبين كه هزار درجه سياه از نامه اعمال وي محو  و هزار درجه حسنه در نامه اعمال وي ثبت نمايند. التماس دعا                       مرتضي اعظمي خبرنگار و نمايندگي روزنامه اطلاعات

 

 برگزاري دعاي عرفه

مراسم پرفيض دعاي عرفه همزمان با سراسر كشور در عصر روز پنج شنبه 3 آبان ماه با حضور جمع كثيري از شيفتگان ائمه اطهار (عليهم السلام) و حضرت امام حسين (ع) در گلزار شهداي گلپايگان به ميزباني بنيادشهيد و امور ايثارگران شهرستان گلپايگان برگزار گرديد.

در اين مراسم جمع كثيري از خانواده هاي معظم شهداي انقلاب اسلامي و 8 سال دفاع مقدس با حضور بر سر قبور مطهر شهدا اين مراسم را برگزار نمودند.

همچنين اين مراسم در بيت العباس (سقا) حضرت ابوالفضل (ع) و ديگر مساجد شهرها و روستاهاي شهرستان با حضور جمع كثيري از خانواده ها برگزار گرديد.

 

برداشت كدوهاي 40 كيلويي در يك مزرعه

به محض خبر به محل مزرعه واقع در رباط پيرعلي رفتم تا گزارشي از توليد كدوهاي 40 كيلويي كه در اين مزرعه در حال برداشت بود تهيه نمايم. با پرس و جو از يكي دونفر به محل فوق كه رسيدم با صاحب مزرعه كه مشغول فعاليت روزانه و جمع آوري محصولات كشاورزي در آخرين روزهاي مهرماه بود، بعد از سلام و احوالپرسي خود را معرفي كرد، سني در حدود 60 سال داشت و كاركشته بود. از او پرسيدم چه كار كرده كه چنين محصولاتي بدست آورده؟ دستانش را كه پينه بسته بود نشانم داد و با لبخندي بر لب و نگاهي به مزرعه منظورش را كه همان پاسخ سؤال من بود رساند و ادامه داد": كشاورزي سنتي هم اگر با استفاده از تجربيات گذشتگان و تجارب سال هاي گذشته فعاليت باشد سوددهي و فايده دارد؛ اما اگر بخواهي بدون اتكا به اين تجربيات حتي در مزرعه هاي بزرگ تر از اين هم فعاليت كني چيزي برايت نمي ماند.

از تجربياتش در كشاورزي و دامداري سنتي گفت و اضافه كرد: به غير از كشاورزي به امور گچكاري نيز مي پردازد و همچنين چندسال در امور حراست منطقه عسلويه بوده است.

از وي در خصوص همكاري و استفاده از امكانات مسوولين كشاورزي در بهره وري از محصولات فوق پرسيدم كه جواب داد: از هيچ نهاد يا مؤسسه اي كمك و همكاري نگرفته و تنها با اتكا به تجربه بزرگترها توانسته است در امور كشاورزي موفق باشد. وي مقدار كدو برداشت شده در يك جريب زمين را حدود 6/5 تن برآورد نمود و همچنين از برداشت ديگر محصولات كشاورزي مانند گوجه، خيار، بادمجان، نخود و لوبيا در اين مزرعه خبرداد و افزود: در برداشت بسياري از محصولات توانسته است با بازدهي بسيار بالا نسبت به ديگر مزارع عمل نمايد.

در پايان گفتگو با اين كشاورز موفق، اميد داريم مسوولين كشاورزي شهرستان با استفاده از تجربيات اين كشاورزان و ترويج آن در بدست آوري محصولات بالاتر كشاورزي در شهرستان استفاده نموده و نگذارند اين تجربيات فقط در مزارع كوچك خفته بماند.

 

همايش پياده روي خانوادگي در گوگد

به همت اداره ورزش و جوانان و شوراي اسلامي شهر گوگد همايش پياده روي خانوادگي با حضور جمع كثيري از خانواده هاي شهر گوگد متشكل از بانوان، آ>قايان در رده هاي سني نونهالان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان در صبح روز جمعه 29 مهرماه از مقابل امامزاده عمران بن علي (ع) تا ورزشگاه انقلاب گوگد برگزار گرديد. در اين همايش پياده روي كه به نام ياد بود شهداي گرانقدر اين شهر برگزار شد، جمعي از مسوولين شهرستان و شهر گوگد حضور داشتند. اعضاء شركت كننده در اين همايش پياده روي پس از طي مسافت تعيين شده در سالن ورزشي انقلاب حضور يافتند و در برنامه ويژه اي كه از سوي برگزاركنندگان تدارك ديده شده بود، شركت نمودند.

حركات رزمي كاران كاراته كار و ژيمناستيك خردسالان، دو برنامه ورزشي بود كه توسط ورزشكاران رشته فوق انجام گرفت و مورد استقبال شركت كنندگان قرارگرفت. سخنراني شهردار گوگد از ديگر برنامه هاي اجرايي اين همايش بود. شهردار گوگد طي سخنان خود ضمن تقدير از حضور جمع كثيري از شهروندان گوگد در اين همايش پياده روي افزود: شما مردم گوگد با حضور پررنگ خود در اين همايش پياده روي نشان داديد كه مردمي پرنشاط و با روحيه هستيد.وي در بخشي ديگر از سخنان خود خطاب به شركت كنندگان در اين همايش گفت: طبق نتايج سرشماري سال 1390 جمعيت شهر گوگد با توجه به كاهش آن نسبت به سرشماري دوره قبل در سال 1385 در حال حاضر 6008 نفر برآورد شده است كه تعداد 3006 نفر آن را آقايان و تعداد 3002 نفر را بانوان شامل مي شوند.اشرفي در ادامه گزارشي از روند فعاليت شهرداري گوگد را به استحضار حضار در مراسم رساند. آخرين برنامه اين همايش پياده روي، قرعه كشي اهداء جوائز به شركت كنندگان بود كه شامل 3 دوچرخه ورزشي، توپ و ديگر تجهيزات ورزشي بود كه به قيد قرعه بين شركت كنندگان توزيع گرديد.

 

افتتاح مدرسه شهيد خوشنويسان

مدرسه راهنمايي شهيد حسين خوشنويسان با حضور خيّر گرانقدر حاج عباسعلي خوشنويسان پدر شهيد حسين خوشنويسان، مسوولين استان و شهرستان، فرهنگيان و ... افتتاح و مورد بهره برداري قرار گرفت.

در مراسم بهره برداري از اين مدرسه كه با اعتباري بالغ بر يك ميليارد و يكصد ميليون تومان با 2100 مترمربع زيربنا در 3 طبقه و در 1800 مترمربع زمين احداث شده است، ابتدا مديريت اداره آموزش و پرورش شهرستان طي سخناني ضمن عرض خيرمقدم گزارشي از روند فعاليت اداره آموزش و پرورش گلپايگان و همچنين بهره برداري از 3 پروژه كه طي اين مراسم مورد بهره برداري قرار گرفت را به استحضار مدعوين در مراسم رساند.

اشراقي در ادامه به اقدامات انجام گرفته در بهره برداري از پروژه هاي شهيد حسين خوشنويسان، شهيد بهشتي و دكتر محمدمعين گفت: فضايي كه هم اكنون قرار است افتتاح و مورد بهره برداري قرار گيرد تركيبي از 2 مدرسه رازي و ابن سينا است كه با تخريب و بازسازي انجام شده از اين پس فقط در نوبت صبح به نام آموزشگاه شهيد حسين خوشنويسان فعاليت خود را شروع مي كند.

وي افزود: زمين اين مكان متعلق به اداره اوقاف مي باشد، اين مدرسه مجهز به جميع متعلقات كه موردنياز يك مدرسه است  شامل: سالن آمفي تئاتر و جلسه، نمازخانه،كتابخانه، كارگاه ، آزمايشگاه ،...  و 12 كلاس درس را دارا مي باشدكه پروژه بسيار عظيم و آبرومندي است.

وي در پايان سخنان خود ضمن تقدير و تشكر مجدد از خانواده محترم خوشنويسان بالاخص حاج عباسعلي خوشنويسان پدر شهيد حسين خوشنويسان كه هزينه ساخت 2 پروژه آموزشي مهم شهرستان را تأمين نموده اند سپاسگزاري و قدرداني نمود و از مديركل نوسازي مدارس استان اصفهان درخواست تكميل اين سالن به صندلي و ديگر ملزومات را نمود.

در ادامه اين مراسم امام جمعه شهرستان طي سخناني ضمن تقدير از دست اندركاران ساخت اين پروژه بالاخص خانواده معظم و محترم شهيد خوشنويسان افزود: جادارد از زحمات اين پدر آنجا كه لازم بود فرزندش را تقديم انقلاب و نظام مقدس اسلامي ما كردند شهيد مهندس خوشنويسان كه به عنوان فردي خدوم و خدمتگزار در زمان خودش خدمات جامعي به كشور نمودند و امروز هم از مال و دارايي خود براي اعتلاي نظام آموزشي كشور و فرهنگ سازي تقديم كردند، تقدير و تشكر گردد.

حجت الاسلام اسماعيلي در بخش ديگري از سخنان خود افزود: ديگران بايد از آن پدر شهيد بياموزند، اين پدر شهيد با اين عمل خود به ما درس مي دهد، پدري كه با عمل وارد ميدان شده است، عملي ارزشمند و ماندگار و قابل تقدير كه مورد عنايت حضرت حق است. من دست اين پدر شهيد را با عملكردي كه داشتند مي بوسم و اميدوارم خداوند جزاي خير به ايشان عنايت كند.

وي در پايان از خدمات اداره كل نوسازي مدارس استان در بهسازي و مقاوم سازي 2 آموزشگاه محمدمعين و شهيد بهشتي نيز تقدير و تشكر نمود.

در ادامه اين مراسم مهندس سجاد مديركل نوسازي مدارس استان اصفهان طي سخناني ضمن تقدير از خانواده معظم شهيد خوشنويسان افزود: شهيد خوشنويسان به عنوان يكي از افراد تأثيرگذار در نظام مقدس جمهوري اسلامي است كه به گردن همه ما حق ويژه دارند.

وي در ادامه از نقش ارزنده شهيد مهندس حسين خوشنويسان در دوران انقلاب و جنگ تحميلي مطالب مبسوطي بيان داشت و افزود: اين مدرسه يكي از زيباترين و باكيفيت ترين مدارسي است كه در اين شهرستان ساخته شده است و باتوجه به امكانات وتجهيزاتي كه در آن قرار دارد يكي از مدارس نمونه استان هم محسوب مي گردد.

مهندس سجاد در ادامه افزود: اين ساختمان از نظر شرايط ايمني بسيار مطمئن و قابل دوام در برابر حوادث احتمالي زلزله خواهد بود و جادارد كه از كليه دست اندركاران ساخت اين پروژه تقدير و تشكر نمايم.

وي افزود: در حادثه زلزله آذربايجان شرقي يك ساختمان دولتي كه آماده افتتاح بود بر اثر اين زلزله آسيب جدي ديد و يك مدرسه قديمي در اين منطقه كه مقاوم سازي شده بود، خوشبختانه هيچ آسيبي نديد و در اين مدرسه اتاق عمل و پزشك براي مداواي مصدومين زلزله تعبيه و مورد استفاده قرار گرفت.

اين جاي افتخار است كه مقاوم سازي مدارس در يك جاي كشور امتحانش را پس داد و به همين لحاظ در مدارس محمدمعين و شهيدبهشتي با اقداماتي كه در رابطه با مقاوم سازي آن انجام گرفته انشاء ا... مدارسي مقاوم و مطمئن در برابر اين حوادث خواهند بود. در شهرستان گلپايگان 80  درصد كلاسها مقاوم سازي شد و اين در حالي است كه در كشور 46 درصد مدارس مقاوم سازي شده اند و انشاء ا... 20 درصد مابقي نيزدر اين شهرستان مقاوم سازي خواهد شد.

وي افزود: با توجه به اينكه اعتبارات استاني ما در ساخت و تجهيز مدارس جمع آن 25 ميلياردتومان بوده ما فقط از جمع كمك هاي خيرين در سال جاري 30 ميلياردتومان هزينه كرديم كه جادارد در اينجا از كليه خيرين ارجمند تقدير و تشكر شود.

آخرين سخنران اين مراسم فرماندار شهرستان بود كه طي سخناني ضمن تقدير از حضور مدعوين در اين مراسم و تشكر از خانواده شهيد خوشنويسان در ادامه با اشاره به مطالب بيان گرديده و مواردي كه امام جمعه شهرستان پيرامون نقش تأثيرگذار مردم در پيروزي انقلاب اسلامي و حضور در صحنه ها ي مختلف نظام اسلامي مطالب مبسوطي بيان نمود و افزود: با توجه به نگاه خوشبينانه مديركل نوسازي استان به تجهيز ، ساخت و مقاوم سازي مدارس اين شهرستان تقدير و تشكر ويژه مي نمايم.

در پايان اين مراسم و پس از اهداء لوح تقدير و هدايا به خانواده شهيد مهندس حسين خوشنويسان و دست اندركاران ساخت اين پروژه و 2 پروژه محمدمعين و شهيد بهشتي، مديركل نوسازي مدارس استان به اتفاق مديريت و معاونين اداره آموزش و پرورش از 2 پروژه مقاوم سازي شده محمدمعين و شهيد بهشتي بازديد بعمل آوردند و سپس با حضور در شهر گوگد، مدرسه شهيد اكرمي گوگد با زيربناي حدود 750 مترمربع در زمين حدود 1300 مترمربع در 2 طبقه با 6 كلاس و كليه تجهيزات و امكانات شامل كتابخانه، آزمايشگاه، نمازخانه با هزينه اي بالغ بر حدود 500 ميليون تومان كه از طريق اداره كل نوسازي مدارس استان ساخته خواهد شد را كلنگ زني نمودند.

 

 

بازديد مديركل دفتر برنامه ريزي و راهبردي وزارت نيرو از طرح آبرساني به گلپايگان

روابط عمومي آبفا گلپايگان با ارسال گزارشي اعلام داشت:مديركل دفتر برنامه ريزي و راهبردي وزارت نيرو به همراه معاون مهندسي و توسعه شركت آب و فاضلاب استان اصفهان، فرماندار شهرستان گلپايگان و مدير آبفا منطقه در بازديد از طرح آبرساني به گلپايگان پيشرفت اين پروژه را مورد ارزيابي قرار دادند.

مهندس بختيار با حضور در محل ساخت مخزن ذخيره دوهزار مترمكعبي، ايستگاه پمپاژ، محل اجراي خطوط انتقال و محل تصفيه خانه آب گلپايگان از نزديك در جريان روند پيشرفت طرح آبرساني به گلپايگان قرار گرفت. وي با حضور در محل ساخت تصفيه خانه آب گلپايگان و بازديد از عمليات اجرايي قسمت هاي مختلف اين طرح چگونگي پيشرفت فيزيكي طرح را مورد بازديد قرارداد. بازديدكنندگان در نشستي در محل آبفا منطقه گلپايگان وضعيت كلي پروژه را مورد بررسي قرار دادند. در اين نشست مدير آبفا گلپايگان به تشريح طرح آبرساني به گلپايگان پرداخت.

مهندس گل محمدي با بيان جزييات طرح آبرساني به گلپايگان افزود: عمليات ساخت منبع ذخيره دوهزار مترمكعبي به پايان رسيده است و هم اينك در مرحله تست مي باشد. همچنين تاكنون بيست كيلومتر از خطوط انتقال آب اجرا گرديده است و ساخت ايستگاه پمپاژ ادامه دارد.

وي افزود: تاكنون دو قطعه از چهار قطعه اجراي خطوط انتقال آب به پايان رسيده است و قطعه سوم نيز در حال انجام تست و تحويل موقت مي باشد.

در ادامه اين نشست فرماندار شهرستان گلپايگان با توجه به ضرورت اجراي اين طرح مهم و اولويت در شهرستان خواستار تأمين بودجه آن شد و افزود: اميد است با تأمين اعتبارات مورد نياز اين طرح مهم شاهد به سرانجام رسيدن آن در دولت دهم باشيم. پس از آن معاون مهندسي وتوسعه شركت آبفا استان با بيان مطالبي ضمن اشاره به اهميت طرح آبرساني به گلپايگان گفت: اين طرح از جمله طرح هاي مهم شركت آبفا استان است كه با توجه به اهميت آن از سوي مديرعامل آبفا استان اصفهان به صورت مستمر پيگيري مي شود و پيشرفت فيزيكي اجراي عمليات هاي ساخت به طور متناوب بررسي مي گردد.

در ادامه اين نشست مدير كل دفتر برنامه ريزي و راهبردي وزارت نيرو با اشاره به اعتبارات موردنياز ساخت تصفيه خانه آب خواستار تسريع در تهيه لوازم الكتريكال و مكانيكال توسط پيمانكار اين طرح شد. گفتني است طرح آبرساني به گلپايگان از سوي دولت در قالب طرح مهر ماندگار دولت قرارگرفته است.

حضور مديرعامل آبفاي استان اصفهان در محل اجراي طرح آبرساني به گلپايگان

مهندس اميني مديرعامل آبفا استان اصفهان با حضور در محل اجراي عمليات هاي ساخت تصفيه خانه آب و ايستگاه پمپاژ، طرح آبرساني به گلپايگان را مورد ارزيابي و بازديد قرار داد. مهندس اميني با حضور در محل ساخت تصفيه خانه و بازديد از اجراي روند عمليات ساخت قسمت هاي فرآيندي، از نزديك پيشرفت اين امور را رصد نمود. پس از اين بازديد در نشستي با حضور مديران عامل شركت هاي مشاور و پيمانكار و كارشناسان ذيربط اجراي عمليات ساخت تصفيه خانه، روند پيشرفت اين طرح و موانع و مشكلات پيش آن مورد بررسي و ارزيابي قرار گرفت.

رئيس هيأت مديره آبفاي استان اصفهان خواستار تسريع در اجراي اين طرح از سوي پيمانكار شد و اظهار داشت: با توجه به شرايطي كه براي كارفرما ترسيم شده است و همچنين شرايط مالي و كلان پيمان و اينكه اين طرح در قالب مهرماندگار قرار گرفته است، نگاه ويژه اي به اين طرح وجود دارد. وي افزود: موضوع ساخت تصفيه خانه آب گلپايگان يكي از دغدغه هاي اصلي شركت آب و فاضلاب استان اصفهان مي باشد.

مهندس اميني در ادامه ا فزود: شرايط كاري در كارگاه ساخت تصفيه خانه آب گلپايگان نسبت به بازديد دوهفته گذشته بهتر شده است و اهتمام و جديت بيشتر پيمانكار مي تواند شرايط مطلوب تري را مهيا نمايد. وي ضمن تأكيد بر وجود همكاري و همدلي في مابين دستگاه نظارت و پيمانكار بيان داشت: بايد با همكاري همديگر، ضمن مرتفع نمودن نقاط ضعف پروژه، در پيشرفت آن تسريع صورت پذيرد. پس از اين نشست مهندس اميني با حضور در محل ساخت ايستگاه پمپاژ، شرايط كاري و پيشرفت اين طرح را نيز مورد ارزيابي و بازديد قرار داد. گفتني است در اين بازديد قائم مقام و معاون مهندسي و توسعه، مدير طرح هاي آب شركت و مديرآبفا منطقه، مديرعامل را همراهي نمودند.

عملكرد شش ماه آبفا گلپايگان از منظر آمار

آبفاي گلپايگان در شش ماهه نخست سال جاري اقدام به اجراي عمليات توسعه و اصلاح شبكه آب به طول بيش از هشت كيلومتر نموده است ودر پي آن پرت آب در شبكه توزيع آب با كاهش 3 درصدي نسبت به مدت مشابه در سال گذشته روبرو شد. واگذاري 305 فقره انشعاب آب، نصب 433 فقره انشعاب آب، تعويض تعداد 498 كنتور خراب، رفع 1479 مورد حادثه انشعاب، رفع 314 مورد اتفاقات شبكه اصلي و فرعي، استاندارد سازي 306 فقره انشعاب آب، شستشو و گندزدايي 6 كيلومتر از شبكه توزيع، 2976 مورد آزمايش كلرسنجي، 240 مورد آزمايش باكتريولوژي آب از ديگر اقدامات صورت گرفته توسط آبفا گلپايگان در شش ماهه نخست سال جاري مي باشد. گفتني است رشد 13 درصدي وصولي آب بها و رشد 11 درصدي وصولي حق انشعاب نسبت به مدت مشابه در سال گذشته از ديگر اقدامات انجام شده توسط آبفا گلپايگان مي باشد.

آغاز عمليات اسكن پرونده هاي بايگاني بخش مشتركين آبفاي گلپايگان

عمليات اسكن پرونده هاي بايگاني امور مشتركين در منطقه گلپايگان آغاز شد. در اين عمليات پرونده هاي پالايش شده در شهرهاي گلپايگان، گوگد و گلشهر جهت بايگاني الكترونيك اسكن خواهد شد. گفتني است تعداد كل پرونده هاي مشتركين در منطقه حدود 24 هزار پرونده است كه جهت ايجاد بايگاني الكترونيك پالايش گرديده و آماده اسكن شده است.

حضور كاركنان آبفا گلپايگان در راهپيمايي محكوم نمودن اهانت به پيامبر اكرم (ص)

كاركنان آبفا منطقه گلپايگان در كنار ديگر اقشار مردم در راهپيمايي گسترده در حالي كه عكس هايي از امام خميني (ره)، رهبر معظم انقلاب و همچنين پلاكاردهاي لبيك يا محمد (ص)، مرگ بر امريكا و مرگ بر اسراييل، در دست داشتند اهانت به ساحت مقدس پيغمبراكرم (ص) را محكوم نمودند. در اين راهپيمايي، مردم هميشه در صحنه گلپايگان با شعارهايي، انزجار خود را از اين اقدام امريكايي نشان دادند. در آيين پاياني اين مراسم پس از قرائت قطعنامه اي در شش بند، جانشين مركز حركت هاي جهادي سازمان بسيج سازندگي كشور، با قدرداني از حضور مردم ولايتمدار گلپايگان در اين راهپيمايي گسترده، گفت: امريكا و صهيونيست ها، با هدف اسلام ستيزي و اهانت به ساحت پيامبر اسلام قصد داشتند وحدت مسلمانان را برهم بزنند. سردار محمد مظفري، با محكوم كردن اين اهانت، تصريح كرد: به لطف خداوند، برخلاف ميل دشمن اين حركت توهين آميز موجب بيشتر شناخته شدن پيامبراسلام در جهان و اتحاد بيشتر مسلمانان اعم از شيعه و سني شد.

 

امور برق گلپايگان

مدير امور برق گلپايگان: 120 پروژه برق رساني شهري و روستايي، در دولت نهم و دهم در اين شهرستان اجرا شد.

مهندس حدادي پور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران، اضافه كرد: اين پروژه ها با اعتبار 100 ميلياردريال به بهره برداري كامل رسيد.

مدير برق گلپايگان خاطرنشان كرد: اين تعداد پروژه با حمايت دولت عدالت محور آقاي احمدي نژاد، در راستاي خدمت رساني به مردم اقصي نقاط كشور و همت كاركنان اداره برق استان و شهرستان در اين مدت محقق شد.

حدادي پور، تبديل پست 63/20 كيلوولت سيار كنجدجان (گلشهر) به پست ثابت، احداث شبكه 20 كيلو ولت 2 مداره از پست كنجدجان (گلشهر) به ميدان كارگر، تأمين روشنايي بلوار شهيد بهشتي، آيت ا... محمودي، بلوار ملت، سعيدآباد، گوگد، روشنايي مسير گوگد تا سه راهي زرنجان، بهينه سازي شبكه و پست بازار گلپايگان، نصب چراغ هاي لاك پشتي كم مصرف پربازده، برق رساني به مسكن مهر و چاه هاي آب كشاورزي، جابجايي شبكه و رفع حريم، احداث شبكه فشار ضعيف جهت رفع افت ولتاژ، بهينه سازي و تعميرات شبكه هاي فشار متوسط و فشار ضعيف در سطح شهرستان را از اهم پروژه ها عنوان كرد.

مدير برق گلپايگان افزود: با اجراي اين طرح ها شاهد افزايش قابليت مانور و تأمين انرژي مورد نياز شهرستان، خصوصاً در شهرك صنعتي، كاهش تلفات، بهينه سازي شبكه به منظور زيبايي بيشتر، حذف تيرهاي مزاحم، برطرف شدن مشكل ضعف ولتاژ مناطق، بهبود روشنايي معابر، برق رساني به مشتركين جديد، كاهش خاموشي و افزايش رضايتمندي مردم هستيم.

وي همچنين تعداد كل مشتركين اين اداره را تا پايان شهريور ماه سالجاري 43250 مشترك اعلام كرد.

 

 

شهردار گلپايگان:

زيباترين ميدان در گلپايگان بزودي آماده بهره برداري خواهد شد

محمود بخشي شهردار گلپايگان سخنران پيش از خطبه هاي نمازجمعه بود.وي با ارائه گزارشي مردم را در جريان روند فعاليت هاي عمراني و خدماتي شهرداري گلپايگان قرارداد.

وي در بخشي از سخنان خود خطاب به نمازگزاران جمعه گفت: بسياري از مردم هنوز فكر مي كنند شهرداري ها از بودجه دولتي جهت امور عمراني و خدماتي استفاده مي كنند و اين در حالي است كه از زمان فعاليت شوراهاي اسلامي، بودجه شهرداري ها از منابع عوارض و ديگر وجوهي كه از خود مردم گرفته مي شود تأمين مي گردد.

وي افزود: شهرداري يك مؤسسه عمومي غيردولتي است. بخشي در ادامه از پروژه هاي عمراني در حال احداث در شهر گلپايگان و همچنين از افتتاح ادامه بلوار سلمان فارسي با اعتباري بالغ بر 8 ميليارد تومان در روز عيدغدير نام برد و افزود: پروژه ساخت ميدان ولي عصر (عج) كه يكي از ميدان هاي بسيار زيبا خواهد بود با اعتباري بالغ بر 300 ميليون تومان به زودي آماده بهره برداري خواهد شد و افزود: در بودجه سال 91 سرانه هر فرد در گلپايگان يك ميليون و 620 هزار ريال پيش بيني شده كه اين مقدار بايد از همه شهروندان وصول شود و شهرداري موظف است در برابر نيازهاي مردم پاسخگو باشد.

شهردار گلپايگان اظهار كرد: به پيشنهاد شهرداري گلپايگان و با تصويب شوراي اسلامي شهر امسال 6/5 ميليارد تومان بودجه براي پروژه هاي عمراني شهري در نظر گرفته شده است.

وي در ادامه به پروژه هاي سال 91 شهرداري پرداخت و بيان كرد: با اعتباري بالغ بر 300 ميليون ريال پروژه تهيه طرح ترافيكي شهر گلپايگان در دست اقدام است و در اين پروژه نقاط حادثه خيز و ترافيكي شهر شناسايي و موانع برطرف مي شود و در صورت اجراشدن طرح ترافيكي، شهر گلپايگان جزو معدود شهرهاي استان اصفهان است كه موضوع ترافيك شهري را به صورت علمي بررسي مي كند.

بخشي تأكيد كرد: شهرداري گلپايگان براي تملك و آزادسازي املاك واقع در مسير طرح هاي عمراني در سال 91 بيش از 2 ميليارد تومان هزينه كرده است.

وي افزود: با توجه به حادثه خيز بودن محور كوچري تصميم گرفته شد كه ادامه بلوار پاسداران احداث شود و براي اجراشدن فاز نخست اين محور 350 ميليون تومان تاكنون هزينه شده است و پيش بيني مي شود براي اجراي كامل پروژه اعتباري حدود 2 ميلياردتومان نياز باشد.

شهردار گلپايگان همچنين از افتتاح پل سوم (شورا) بر روي رودخانه لعل بار خبرداد و افزود: براي احداث اين پل 3 ميلياردتومان پيش بيني شده و امسال نيز 500 ميليون تومان در نظر گرفته شده و اميد است تا بهمن ماه جاري اين پل به بهره برداري برسد.

وي ادامه داد: جهت لكه گيري و آسفالت معابر شهري 150 ميليون تومان، براي احداث راه هاي ارتباطي رباطات 200 ميليون تومان، جهت احداث ادامه بلوار سلمان فارسي 200 ميليون تومان و براي احداث ميدان ولي عصر 200 ميليون تومان هزينه شده است.

بخشي، با بيان اينكه يكي از پروژه هاي مهم در سطح كشور و استان در شهرستان گلپايگان در حال احداث است، تصريح كرد: سوله مديريت بحران براي مواقع اضطراري و بحراني ساخته شده و امسال براي تكميل سوله مديريت بحران 200 ميليون تومان اعتبار در نظر گرفته شده و اميدواريم با كمك مسوولان اين پروژه تا پايان امسال به بهره برداري برسد.

وي در ادامه به پروژه هاي در دست مطالعه شهرداري اشاره كرد و افزود: احداث كارخانه بازيافت مواد، عمليات اجرايي و ساماندهي و نصب پلاك و كدپستي در سطح شهر، راه اندازي فرهنگسرا و موزه مردم شناسي، راه اندازي بازار روز خودرو و اثاثيه منزل از جمله برنامه هاي در دست اجراي شهرداري گلپايگان است.

شهردار گلپايگان همچنين از راه اندازي نمايشگاه دائمي و عرضه سوغات و هنر گلپايگان خبرداد وگفت: با توجه به قدمت تاريخي شهرستان گلپايگان و پيشينه صنايع دستي رايج در اين منطقه، ايجاد بازارچه و يا نمايشگاهي كه محصولات و صنايع دستي شهر را به بازديدكنندگان عرضه نمايد، در شهرستان لازم است.

وي همچنين تعويض اتوبوس هاي فرسوده و نوسازي ناوگان حمل و نقل شهري را از ديگر برنامه هاي شهرداري گلپايگان بيان كرد و افزود: با همكاري شهروندان و فرهنگ سازي در جامعه و استفاده از ديدگاه هاي همشهريان دست در دست هم به آباداني و اعتلاي شهر گلپايگان كمك كنيم.لازم به ذكر است در پايان اقامه نمازجمعه معاونين و مديران شهرداري در صحن مسجدجامع پاسخگوي سؤالات مردم پيرامون مسائل مختلف امور شهري بودند.

 

يرگزاري چهارمين جلسه كميته ايثارگران شهرستان گلپايگان

چهارمين جلسه كميته ايثارگران شهرستان گلپايگان  با حضور فرماندار، مديريت ادارات بنياد شهيد و امور ايثارگران، آموزش و پرورش، صنعت معدن و تجارت، مخابرات، رياست شوراي اسلامي شهر گلپايگان و نمايندگان ديگر ادارات و ارگان هاي ذيربط در محل نمازخانه اداره آموزش و پرورش برگزار گرديد.

در ابتداي اين جلسه خاموشي مديريت بنيادشهيد و امور ايثارگران طي سخناني ضمن عرض خيرمقدم در ادامه گزارشي از اقدامات انجام گرفته پيرو مصوبات جلسات قبل از اين كميته را به استحضار حضار در مراسم رساند.

وي در ادامه با اشاره به برگزاري كنگره شهداي گلپايگان گفت: بنا داريم با همكاري كليه ادارات و نهادهاي شهرستان نسبت به برگزاري كنگره 360 شهيد گلپايگان اقدام نماييم،؛ لذا از هم اكنون بايد نسبت به تهيه مقدمات اين كنگره اقدامات لازم صورت پذيرد.

در ادامه اين مراسم اشراقي مديريت آموزش و پروش شهرستان نيز طي سخناني ضمن اعلام آمادگي مديريت آموزش و پرورش در رابطه با برگزاري كنگره عظيم شهداي گرانقدر انقلاب اسلامي و 8 سال دفاع مقدس بر لزوم همكاري كليه دستگاه ها در اين رابطه تأكيد نمود.

در ادامه اين جلسه چند تن از نمايندگان ديگر ارگان ها و نهادها در رابطه با چگونگي برگزاري اين كنگره مواردي را به استحضار حضار در مراسم رساندند.

سخنران بعدي اين جلسه حسين صمداني فرماندار شهرستان بود كه طي سخناني با اشاره به وقايع روز و مهم كشور مطالبي بيان نمود.

وي ضمن اشاره به سفر مقام معظم رهبري به استان خراسان شمالي از پيامدهاي مثبت اين سفر مطالبي بيان نمود و در ادامه با توجه به جلسات قبل كميته ايثارگران مواردي را به دستگاه هاي مربوطه متذكر گرديد.

آخرين سخنران چهارمين جلسه كميته ايثارگران شهرستان عباس خرمي رياست شوراي اسلامي شهر گلپايگان بود كه ضمن استقبال از برگزاري كنگره عظيم شهداي گرانقدر شهرستان بر لزوم پايبندي و تكريم خانواده معظم شهدا اشاره نمود و خواستار عدم تبعيض در تجليل از شهداي گرانقدر طي برگزاري اين مراسم ها گرديد.

 

[ پنجشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۱ ] [ 23:34 ] [ صدای گلپایگان ]

 

 

 

آيت ا... العظمي صافي گلپايگاني:

بايد از شخصيت بزرگان دين الگو بگيريم

آيت ا... العظمي صافي گلپايگاني با تجليل از شخصيت والاي آيت ا... گلپايگاني گفت: امروز طلاب و فضلا و مدرسان حوزه نيازمند شناخت سيره و روش بزرگان هستند و همه بايد از شخصيت بزرگان دين الگو بگيريم.

آيت ا... العظمي صافي گلپايگاني، امروز در ديدار اعضاي ستاد كنگره »فقيه آگاه« با قدرداني از برگزاركنندگان اين كنگره گفت: بايد خصوصيات و ويژگي هايي كه در شخصيت آيت ا.... العظمي گلپايگاني جمع بود به مردم معرفي شود تا همگان اين خط را دنبال كنند و براي آنان پند و موعظه باشد.

آيت ا... صافي گلپايگاني تصريح كرد: در هر مجمعي كه نام آيت ا... العظمي گلپايگاني برده مي شود رحمت و بركات خداوند نازل مي شود چرا كه ايشان مخلص امام زمان (عج) بود و در عمر خود راهي جز راه اهل بيت (ع) و ترويج شعائر دين را انتخاب نكرد. اين مرجع تقليد به تلاش هاي آيت ا... العظمي گلپايگاني در زمان رضاخان براي حفظ مكتب اهل بيت (ع) اشاره كرد و گفت: 

ايشان در زمان رضاخان تلاش كردندكه مردم از مسير ائمه خارج نشوند؛ به طوري كه شخصاً مجالس اهل بيت (ع) را برپا مي كردند و منبر مي رفتند.

وي افزود: بايد خدمات و تلاش بزرگان و اشخاصي كه در كنار آيت ا... حائري مؤسس حوزه علميه بودند و باعث شدند حوزه علميه قم تا ظهور حضرت حجت (عج) باقي بماند، به جامعه معرفي شود.

آيت ا... صافي گلپايگاني با بيان اين كه نسل آينده بايد بداند كه بزرگان در گذشته با چه زحماتي توانسته اند از دين نگهداري كنند و مردم را در مسير اهل بيت (ع) قرار دهند، تصريح كرد: برگزاري كنگره و بزرگداشت بزرگان براي آن است كه مردم زندگي خود را با آنان تطبيق دهند.

 

آيت ا... سبحاني:

شخصيت و مراتب اخلاقي آيت ا... گلپايگاني، مورد تبيين قرار گيرد.

آيت ا... سبحاني گفت: شخصيت و مراتب اخلاقي آيت ا... گلپايگاني از چهار بعد، نگرش ايشان به انقلاب اسلامي، خدمات علمي به حوزه هاي علميه، صيانت مسايل ايماني و ولايي ايشان مورد بررسي و تبيين قرار گيرد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، منطقه قم، آيت ا... جعفر سبحاني در ديدار با اعضاي اجرايي كنگره بزرگداشت آيت ا... گلپايگاني، افزود: آيت ا... گلپايگاني خدمات بسياري را به جامعه از جمله تأسيس بيمارستان، تدوين برنامه منظم براي طلاب مقدمات و سطح در مدرسه، تدوين معجم فقهي منظم و تأسيس دارالقران ارائه كرد. اين مرجع تقليد با بيان اين كه » اين قبيل كنگره ها بايد مفيد و مؤثر برگزار شود« تأكيد كرد: انتشار و توزيع آثار مطلوب و مفيد در اينگونه كنگره ها بايد مورد توجه ويژه اي قرار گيرد.

آيت ا... سبحاني در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به حائز اهميت بودن بحث ولايت براي آيت ا... گلپايگاني، گفت: همراهي آن مرحوم با امام راحل در دوران انقلاب و پيش از آن، گواهي بر علاقه ايشان به نظام اسلامي و مسأله ولايت است.

وي اضافه كرد: آيت ا... گلپايگاني همچنين نسبت به اهل بيت (ع) و ولايت آنان بسيار دلسوز بود و به اين موضوع نيز اهميت بسياري مي داد.

 

دبير كنگره فقيه آگاه از ارسال 50 مقاله از شخصيت هاي حوزوي و دانشگاهي سراسر كشور، به دبيرخانه اين كنگره خبر داد.

آقاي اسماعيلي طبا گفت: معرفي جايگاه علمي، فقهي، مواضع انقلابي قبل و بعد از انقلاب آيت ا... گلپايگاني از اهداف اين كنگره است. وي با بيان اين كه معرفي آثار و خدمات آيت ا... العظمي گلپايگاني به نسل جوان از ديگر اهداف اين كنگره است، افزود: چاپ 22 جلد از آثار ايشان از جمله رساله »ولايت فقيه« و »كتاب توبه«، توليد نرم افزار جامع كل آثار آن مرحوم، ساخت مستند تلويزيوني زندگي ايشان، چاپ كتاب عكس معظم له، تجديد چاپ كتاب سه جلدي »فعاليت هاي ساواك در خصوص مبارزات ايشان« و انتشار كتاب »اجازات« و مصاحبه با شاگردان ايشان، انجام شده است.

وي افزود: 415 فايل صوتي دروس آيت ا... گلپايگاني نيز به صورت نرم افزار در قالب صوت و متن در حال توليد است.

اسماعيلي طبا خاطرنشان كرد: همزمان با اين كنگره در نمازهاي جمعه و 13 هزار كانون فرهنگي هنري مساجد كشور به شخصيت آيت ا... گلپايگاني پرداخته خواهد شد.

 

 

 

چاپ مقاله هاي دانشجويي رشته حسابداري دانشگاه آزاد اسلامي واحد گلپايگان در مجله هاي معتبر خارجي

مقاله هاي آقاي محمد نكونام و همكارانش با عنوان هاي »تبيين رابطه بين مالكيت مديريتي و نقدشوندگي سهام شركت هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران« و »تبيين رابطه بين مالكيت مديريتي و عدم تقارن اطلاعاتي« به نام دانشگاه آزاد اسلامي واحد گلپايگان در مجله archives des sciences كه داراي درجه ISI WOS مي باشد به چاپ رسيده است.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي واحد گلپايگان تا قبل از اين، آقاي نكونام موفق به چاپ دو مقاله ديگر با نام دانشگاه آزاد اسلامي واحد گلپايگان در مجلات معتبر خارجي شده بود.

 

 

برخورد خودروي پرايد با تراكتور در محور گلپايگان  خوانسار يك كشته بر جاي گذاشت

رئيس پليس راه استان اصفهان امروز گفت: در اين حادثه كه صبح امروز رخ داد، سرنشين خودروي پرايد، در دم جان باخت.

سرهنگ نيكبخت،علت حادثه را رعايت نكردن حق تقدم راننده خودروي پرايد اعلام كرد.

 

 

فراخوان عكسهاي شهر گلپايگان جهت تأليف كتاب ويژه گلپايگان

 مؤسسه ي فرهنگي هنري تماشاگه راز، از علاقمندان دعوت مي نمايد، عكسهاي مربوط به شهر گلپايگان در زمينه هاي مختلف با درج مشخصات عكاس و فرستنده را به آدرس ذيل ارسال نمايند.

Email: info@tamashagaheraz.com

جهت كسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن: 88053200-021 تماس حاصل فرماييد.

 

 

تلخك

زيبايي و شادابي محيط كار و زندگي تأثيرات بسيار مثبتي در خُلق و خوي و رفتار اجتماعي ما انسانها دارد، بخصوص اينكه اين محيط در ديد عموم و افراد مختلف جامعه قرار گيرد. از جمله مكان هايي هايي كه تردد افراد جامعه و شهروندان در اين اماكن جنبه روحي و درماني داشته باشد اهميت آن صد چندان مي شود شايد تاكنون به برخي مراكز مهم اداري و درماني شهرمان گلپايگان مراجعه نموده باشيد محل اداره شبكه بهداشت و درمان، بيمارستان امام حسين (ع) و محل آزمايشگاه (واقع در انتهاي خيابان شهيدرجايي كه سابقاً اداره شبكه بهداشت و درمان شهرستان در آنجا قرار داشت) به نظر شما محيط اين مكان ها از نظر سرسبزي و زيبايي! چگونه است؟ مي دانم كه نظر شما شهروندان با نظر من يكي است، آري اين مكان ها هيچ با روحيه بيماري و مراجعين اين امور همخواني ندارد چه اين مكانها بايد داراي گل و گلكاري و فضايي زيبا و باطراوت باشد تا به بيماران و مراجعين روحيه سلامتي و شادابي تزريق نمايد بي شك كليه اطباء و مسوولين بهداشتي به اين امر واقفند كه در صورت مناسب بودن روحيه افراد، اثر بيماري نيز كاهش چشمگير خواهد داشت؛ لذا از مسوولين امر بالاخص مديريت شبكه بهداشت و درمان شهرستان كه تلاش چشمگيري در اين مجموعه مي كشند انتظار داريم نسبت به سر و سامان دادن به وضعيت محيط اين اماكن اقدام جدي نموده و با بكارگيري افراد با تجربه باغباني و گلكاري اين مكانها را آنگونه كه شايسته نام آنست به بهترين وجه ممكن آراسته نمايند.

دوستدار سازندگي و آبادي تلخك

 كورش محسني

 

 

به مناسبت افتتاح مدرسه شهيد مهندس حسين خوشنويسان 

                    » ياد و يادآوران«

بر خود فرض مي دانم ابتدا چند جمله اي به عنوان اداي حق از پدر شهيدي كه نامش زينت بخش محل تعليم و تربيت است، تقديم خوانندگان هفته نامه وزين صداي گلپايگان نمايم. مدرسه شهيد مهندس حسين خوشنويسان كه در مورخ 91/7/22 در مراسمي رسمي و ويژه افتتاح شد با كمك مادي و تلاش پيگير جناب آقاي حاج عباسعلي خوشنويسان و دستور مستقيم رياست محترم جمهور در پي نوشت نامه پدر شهيد و كوشش آموزش و پرورش گلپايگان به ثمر نشست حُسن خُلق و نرمش در رفتار و گفتار توأم با اخلاص و صبر از برجستگي هاي خاص جناب خوشنويسان مي باشد. روح پرتلاش و بانشاط اين انسان رنج ديده خصوصاً پس از مرگ دخترش باوركردني نيست. لحظه اي از عمر خود را به كاهلي و بطالت نگذرانده و در طول ساليان دراز نكات بديع و اشعار نغز و ضرب المثل هاي نادر و سخنان بزرگان را كه خوانده و يا شنيده و گفته شده در فيش هاي متعدد جمع آوري و دختر گرامش با دقت بسيار درحد وسواس طبقه بندي و آماده چاپ نمود كه دست تقدير مجال نداد كه نتيجه زحمات خود را ببيند كه هم اكنون به صورت كتابي زيبا به نام راه روشن در اختيار علاقمندان و دوستاران قرار گرفته است؛ اما ثمره آن به روح پاكش عائد و واصل خواهد شد و پدر گرامش همواره از آن ياد مي كند. با مرگ فرزند غمناك ترين دوره زندگي اين خانواده بزرگ آغاز شد؛ اما صبر و استقامت و تحمل شدائد، اين پدر و مادر صبور را نتوانست از پاي درآورده و دچار افسردگي نمايد؛ چون كوهي استوار و سروي بلندقامت راضي به رضاي خداوند تسليم سرنوشت شدند. چه پايان شب سيه سفيد است، اين خانواده در حد توان به درماندگان و بيچارگان و مؤسسات خيريه چه در تهران و چه در گلپايگان كمك هاي مستمر دادند. »آيه شريفه: والذين امنو و عملوالصالحات طوبي لهم و حُسن مَاب.« در حقشان مصداق واقعي دارد.

فرزند برومندش مهندس محمد خوشنويسان كه ادامه دهنده راه برادر شهيدش مي باشد، دانشكده فني گلپايگان را با بهترين مصالح بنا نمود هم اكنون صدها دانشجوي فني در آن به تحصيل اشتغال و يا فارغ التحصيل شده به اجتماع خدمت مي نمايند. ساختمان دانشكده فني چون ستاره اي فروزان و درخشنده بر تارك شهر گلپايگان نورافشاني مي نمايد.

جناب مهندس محمد خوشنويسان براي اينكه دچار ريا و عجب نشود در جلسات بزرگداشت خود و افتتاح دانشكده فني شركت نكرد چه كار وقتي براي خدا شد اجر و پاداش آن نيز با خداوند خواهد بود. خدمات ايشان در تهران نيز ساري و جاري است و با كمك دوستانش سارعوا الي الخيرات است. بايد گفت:

گوهر پاك ببايد كه شود قابل فيض

ور نه هر سنگ و گلي لؤلؤ و مرجان نشود

و اما شهيد مهندس حسين خوشنويسان در سال 1357 در دانشكده فني دانشگاه تهران به تحصيل اشتغال داشت  و در اوقات فراغت چنانچه پدر بزرگوارش مي فرمود با پولي كه از پدر مي گرفت و مسافر كشي هم مي كرد كتاب و نشريات خريداري و در تهران و گلپايگان توزيع و از اين راه جوانان را آماده انقلاب مي نمود.

در يكي از اين سفرها به گلپايگان در موقع پخش اعلاميه امام دستگير و زنداني و مورد ضرب و شتم و شكنجه دژخيمان شاه قرارگرفت؛ اما سخني دال بر پشيماني به زبان نياورد پس از آزادي با قيد اينكه ديگر به گلپايگان نيايد، راهي تهران شد. با پيروزي انقلاب در صف دانشجويان پيرو خط امام فعاليت نمود. در تهران در همان اوايل انقلاب با كمك دوستانش 2 باب مدرسه با حداقل هزينه بنا نمود. در بهار سال 58 براي احياء زمين هاي بجامانده از فراريان طاغوتي به كمك كشاورزان به شيراز رفت، پس از مراجعه به تهران به رياست جهاد سازندگي سوسنگرد منصوب شد كه جنگ تحميلي صداميان آغاز و تا اهواز و هويزه پيش روي نمودند. شهيد حسين خوشنويسان و همرزمانش مانند شهيد علم الهدي و ديگران در جنگي نابرابر در زمان بني صدر به شهادت رسيدند كه جسم پاك و مطهرش هنوز به دست نيامده؛ اما نامش در جريده عالم دوام و بقاء دارد.

از خداوند متعال سلامت وصبر جميل براي پدر و سعادت و سلامت براي مهندس محمد خوشنويسان و رضوان الهي براي شهيد عزيز دارم.

نام نيكي گر بماند ز آدمي

به كز و ماند سراي زرنگار

                        » محمدرضا خالصي

 

 

با اهداء زمين توسط يك خيّر

«مقدمات ساخت پايگاه امدادي در پرحادثه ترين منطقه گلپايگان

با اهداء زميني به متراژ حدود 900 مترمربع توسط وراث خانواده خيّر غزنوي، مقدمات ساخت پايگاه امدادي هلال احمر در پرحادثه ترين منطقه گلپايگان به سبب بار ترافيكي سنگيني كه به علت عبور خودروهاي سنگين به نقاط مختلف كشور دارد طي سال شاهد بروز تصادفات فراواني است و به دليل نبود پايگاه اكثر مصدومين حوادث تصادفي در اين جاده قبل از رسيدن خودروهاي امدادي متأسفانه جان خود را از دست مي دهند. با همت و درايت خانواده مرحوم محمدحسن غزنوي پدر شهيد محمداسماعيل غزنوي از شهداي والامقام 17 شهريور سال 1357 تهران زمين فوق واقع در روبروي امامزاده ابراهيم (سعيدآباد) جهت ساخت پايگاه امداد جاده اي تحويل جمعيت هلال احمر شهرستان گلپايگان قرار گرفت.

 حسين غزنوي يكي از فرزندان مرحوم حاج محمدحسن غزنوي هدف از اهداء زمين فوق به منظور ايجاد پايگاه امداد جاده اي را در مصاحبه با خبرنگاران شهرستان اينگونه بيان داشت: در مرحله اول از مسوولين شهرستان به ويژه فرماندار، بخشدار، مديريت هلال احمر شهرستان و مديركل جمعيت هلال احمر استان دكتر مؤمنيان تقدير و تشكر مي نمايم كه در رابطه با ساخت اين پايگاه با خانواده مرحوم محمدحسن غزنوي مساعدت و همكاري نمودند.

وي افزود: نظر به نياز مبرم اين منطقه جهت احداث پايگاه امدادجاده اي با توجه به تردد بسيار سنگيني كه خودروهاي عبوري از اين جاده مواصلاتي دارند و ازآنجايي كه وجود اين پايگاه به دليل بروز حوادث تصادف به شدت احساس مي شد، اينجانبان ورثه مرحوم محمدحسن غزنوي پدر شهيد محمداسماعيل غزنوي تصميم گرفتيم اين زمين را جهت ايجاد اين پايگاه استراتژيك اهداء نماييم.

غزنوي افزود: پدران ما براي نگهداري و آباداني املاك خود زحمات و سختي هاي فراواني متحمل گرديدند و ما نبايد دسترنج اين عزيزان را به راحتي از دست بدهيم، ما بايستي كاري كنيم و قدم خيري برداريم كه اين كار يك الگو و فرهنگ براي ديگران شود.

وي افزود: هر فردي كه در ساخت اين پروژه مهم قدماً، قلماً و از راه هاي مختلف قدمي بردارد، دست كمي از اهداء عضو نداشته و ندارد؛ لذا همت همه عزيزان و مسوولين را خواستاريم و اميدواريم كه شاهد كلنگ زني هر چه زودتر اين پروژه در اين منطقه باشيم.

وي در پاسخ زمان كلنگ زني پروژه گفت: مقرر گرديده تخريب به زودي انجام شود و به محض آمادگي كلنگ آن بر زمين زده خواهد شد.

وي افزود: ادارات گاز، آب و راه و ترابري در جلسه اي كه به اين منظور داشتيم اعلام آمادگي نموده و در رابطه با تجهيزات اين مكان قول داده اند كه به صورت رايگان اين امكانات را در اختيار اين پايگاه قرار دهند.

غزنوي در پايان سخنان خود افزود: زمين مذكور همانگونه كه گفته شد روبروي امامزاده ابراهيم قرار دارد و عمو و عموزادگان ما به محض اينكه قرار شد ما اين زمين را جهت پايگاه امداد جاده اي اهداء نماييم آنها نيز در حال بررسي واگذاري زمين هاي خود جهت امور عمراني به دستگاه هاي ذيربط مي باشند و همچنين ما زمين هاي ديگري كه مربوط به پدر مرحوم مان مي باشد را نيز جهت فروش به منظور تكميل ساختمان اين پايگاه آماده گذاشته ايم.

در ادامه اين مصاحبه كريميان مديريت جمعيت هلال احمر شهرستان ضمن تشكر و قدرداني از خانواده محترم و خير غزنوي در ادامه افزود: مجوزهاي لازم جهت احداث اين پايگاه امداد جاده اي فراهم گرديد به محض تأمين اعتبار آن كار عملياتي اين پروژه آغاز خواهد شد.

وي زيربناي اين پايگاه را حدود 400 مترمربع اعلام نمود و هزينه پيش بيني شده جهت ساخت آن را حدود 400 الي 500 ميليون تومان برآورد نمود.

 

مسموميت دارويي

خريد خودسرانه دارو گرچه در برخي موارد به كمك ما مي آيند و باعث بهبود بيماري مي شوند؛ ولي اكثر اوقات باعث بروز عوارضي وخيم و خطرناك مي گردند.

مسموميت دارويي، يكي از شايع ترين و ناگوارترين مسموميت هايي است كه بنا به دلايل متعددي، از مصرف بيش از حد داروهاي تجويز شده گرفته تا تداخلات دارويي، بروز مي كند و بيش از همه كودكان را گرفتار مي سازد كه اغلب براي پاسخ به حس كنجكاوي خود از طعم و مزه ي داروها به سراغ آنها مي روند.

* اقداماتي كه هنگام مسموميت دارويي لازم است انجام دهيد:

- اگر فكر مي كنيد شخصي دارو يا مواد شيميايي موجود در منزل را مصرف كرده و آن شخص هوشيار نيست يا در حال تشنج است يا تنفس ندارد، فوراً درخواست آمبولانس كنيد. حتي در صورت عدم مشاهده ي علائم فوق در فرد، فوراً با مركز اورژانس مسموميت تماس بگيريد.

- نوع، زمان و مقدار مصرف دارو، همين طور مشخصات و وضعيت فرد مسموم را به كارشناس مركز اورژانس بگوييد.

- هرگز فرد مسموم را وادار به استفراغ نكنيد، مگر اينكه به وسيله كارشناسان اورژانس توصيه شود، البته در صورت توصيه كارشناس براي واداركردن شخص به استفراغ يا خوردن مايعات، فرد مسموم نبايد در حال تشنج، بيهوشي يا خواب آلودگي باشد.

*توصيه هايي براي جلوگيري از مسموميت دارويي:

- براي جلوگيري از چنين مواردي، بهترين راه، قفل كردن قفسه يا كمدي است كه داروها در آن قرار دارد.

- براي جلوگيري از فاسدشدن داروها كه اين خود نيز مسموميت شديدي به دنبال دارد، هميشه داروها را در شيشه يا قوطي اصلي خود نگاه داريد.

- از قراردادن داروها در برابر حرارت و نور خودداري كنيد.

- قرص ها و كپسول ها را در جاهاي مرطوب نگهداري نكنيد؛ چرا كه رطوبت و حرارت باعث تغييرات شيميايي در دارو مي شوند.

- از يخ زدن داروهاي مايع جلوگيري كنيد.

- داروها را در يخچال نگهداري نكنيد، مگر بعضي داروهاي خاص كه در برچسب آن قيد شده باشد.

- داروها را براي مدت طولاني در اتومبيل قرار ندهيد.

- در مسافرت داروي خود را در چمدان قرار ندهيد؛ چرا كه امكان گم شدن چمدان يا قرار گرفتن آن در محيط هاي خيلي سرد يا خيلي گرم وجود دارد.

- داروهاي تاريخ گذشته يا بي مصرف خود را دور بريزيد و هنگام دور ريختن داروها مراقب باشيد كه كودكان به آنها دسترسي نداشته باشند.

* اين توصيه ها را درباره دادن هر نوع داروي مسكني به كودكتان رعايت كنيد:

- اگر فردي با سن كمتر از 18 سال دچار آنفلوانزا يا آبله مرغان شد، هرگز به او آسپيرين ندهيد،؛ چرا كه ممكن است دچار عارضه اي نادر، اما مرگبار به نام »نشانگان ري« شود.

- استامينوفن كه ماده فعال موجود در داروهايي مانند تيلنول است، عموماً براي كودكان كم سن داروي بي خطري است.

- در مورد دادن ايبوپروفن به كودكاني كه نسبت به آسپيرين حساسيت دارند، احتياط كنيد، چرا كه ممكن است نسبت به ايبوپروفن هم حساسيت داشته باشند.

- مراقب باشيد كه به كودكتان مقدار بيش از حد از يك داروي مشابه را ندهيد. توجه داشته باشيد كه يك ماده فعال دارويي ممكن است در فرآورده هاي دارويي با نام هاي مختلف وجود داشته باشد.

* آنچه درباره داروها بايد بدانيم

- مصرف دوز نادرست دارو

- مصرف بيش از حد دارو مشكلاتي را به همراه دارد؛ همانطور كه اگر دارو كمتر از مقدار تجويز شده مصرف شود مانع از اثر بخشي دارو مي گردد. هميشه دارو را بر طبق ميزان تجويز شده آن مصرف نماييد.

- مصرف دارو همراه غذا

- مصرف برخي از غذاها و نوشيدني ها با داروي تجويز شده اثرات نامطلوبي را به همراه دارد. حتماً در مورد طريقه مصرف دارو با پزشك خود مشورت كنيد.

- مصرف نكردن يك دوز از دارو

- تمامي داروها را در زمان مشخص شده مصرف كنيد. (برچسب داروها را بخوانيد و دستورهاي پزشك را رعايت كنيد.) اگر مصرف يك دوز دارو را فراموش كرديد، دوز بعدي را دوبرابر نكنيد.

- مصرف داروهاي اشتباهي

براي جلوگيري از بروز اين خطر، داروها را در ظروف اصلي شان نگه داريد و هميشه قبل از مصرف دارو به برچسب آن دقت كنيد.

 واحد امور دارويي مركز بهداشت شهرستان گلپايگان

 

 

رئيس شبكه بهداشت و درمان گلپايگان:

درمان بيماران اعصاب و روان در روستاهاي گلپايگان رايگان است

خبرگزاري فارس: رئيس شبكه بهداشت و درمان گلپايگان گفت: بيماران اعصاب و روان شناسايي شده در روستاهاي گلپايگان رايگان درمان مي شوند.

به گزارش خبرگزاري فارس از گلپايگان، محمدصادق فياضي در همايش راه هاي مبارزه با افسردگي و اعتياد كه در تالار اجتماعات دانشگاه پيام نور گلپايگان برگزار شده بود، اظهار كرد: در سال 1364 ساختار شبكه هاي بهداشتي درماني كشور در روستاها تشكيل شد و نخستين برنامه ملي بهداشت روان كشور در سال 1365 با هدف ادغام برنامه بهداشت روان در سيستم مراقبت هاي بهداشتي اوليه تدوين شد.

وي گفت: بر اساس مدل سطح بندي شده از محيطي ترين سطح تا سطح تخصصي، آموزش مردم، بيماريابي، درمان، ارجاع و پيگيري هاي مربوط به بيماري هاي مهم روان پزشكي صورت مي گرفت.رئيس شبكه بهداشت و درمان گلپايگان با بيان اينكه اين برنامه بيش از 20 سال گذشته در كشور گسترش يافته و اكثريت جمعيت روستايي كشور را زير پوشش قرار داده است، تصريح كرد: توجه قانون برنامه چهارم توسعه به بهداشت روان از جمله دستاوردهاي سال هاي گذشته است كه كاهش 10 درصدي بار اختلالات رواني را از اهداف خود قرار داده و نيازمند بكارگيري جدي راهكارها و منابع مختلف در اين راه است.وي اظهار كرد: برنامه هاي پيشگيري از سوء مصرف مواد، خودكشي، خشونت، ارائه حمايت هاي رواني- اجتماعي پس از سوانح و بلايا، آموزش مهارت هاي زندگي براي دانش آموزان، دانشجويان و ساير گروه هاي هدف و آموزش مهارت هاي فرزندپروري به والدين براي ارتقاي سلامت روان در سطح شهرستان در دست اجراست. فياضي با بيان اينكه سوء مصرف موادمخدر زيان هاي قابل توجهي به جامعه وارد مي كند، تصريح كرد: ارائه آموزش در مورد پيشگيري از سوء مصرف مواد و اعتياد به آحاد جامعه به ويژه گروه هاي در معرض خطر مانند دانش آموزان و دانشجويان مي تواند به ميزان زيادي در ابتلاء گروه هاي هدف به اين معضلات جلوگيري كند.

وي تأكيد كرد: واحد سلامت و روان شبكه بهداشت و درمان درصدد است بستري فراهم كند تا بتواند نيازهاي افرد را با ارائه خدمات بهداشتي درماني سلامت روان در سطح روستاها به صورت رايگان انجام دهد.

رئيس شبكه بهداشت و درمان گلپايگان با بيان اينكه برنامه هاي آموزشي و مشاوره اي در سطح شهرستان گلپايگان در حال انجام است، تصريح كرد: با بسترسازي و ارتباط با مراكز آموزشي و دانشگاهي اين امر تحقق مي يابد. * برنامه هاي واحد سلامت شبكه بهداشت و درمان گلپايگان  وي در ادامه به برنامه هاي اجرايي در واحد سلامت شبكه بهداشت و درمان گلپايگان پرداخت و بيان كرد: برنامه كلينيك سطح سه، برنامه ويزيت و مشاوره بيماران اعصاب و روان به صورت زمان بندي شده و سيار در تمام خانه ها و مراكز بهداشتي درماني روستايي توسط پزشك سطح سه و كارشناس مسوول بهداشت و روان انجام مي شود و همه خدمات در سطح روستا به صورت رايگان انجام مي شود.

فياضي اظهار كرد: تكميل چك ليست پزشك خانواده، كاردان هاي ناظر و بهورزان، آموزش مزدوجان مراجعه كننده به مركز مشاوره ازدواج شهرستان، آموزش رابطان بهداشتي، آموزش در سطح مدارس و جامعه، مداخله و درمان پزشك سطح دو و پيگيري بيماران نيازمند به بستري و اعزام آنها به بيمارستان هاي روان پزشكي از جمله فعاليت هاي واحد سلامت روان شبكه بهداشت گلپايگان است.

* درمان به موقع افسردگي در نجات شخص تأثيرگذار است

در ادامه روان پزشك شبكه بهداشت و درمان گلپايگان بيان كرد: افسردگي از شايع ترين بيماري هاي پزشكي است و اعتياد شايع ترين اختلال روان پزشكي محسوب مي شود.

كامران درخشان گفت: اگر افسردگي را به موقع تشخيص داده و به درمان آن بپردازيم نه تنها از بار مشكلات اجتماعي و ناتواني هاي جامعه كاسته ايم؛ بلكه جان بسياري از افرادي كه به اين بيماري مبتلا هستند را نجات داده ايم.

وي ادامه داد: در حال حاضر مصرف كنندگان موادمخدر از موادمخدر سنتي به مواد صنعتي روي آورده اند و بدين وسيله جوانان را به كام اعتياد مي كشانند.

روان پزشك شبكه بهداشت و درمان گلپايگان با بيان اينكه بر طبق آمار افسردگي در جامعه رو به افزايش است، تصريح كرد: استرس و فشارهاي اجتماعي، اقتصادي، خانوادگي و ناكامي هاي فردي زمينه ابتلا به افسردگي را تشديد مي كند.

وي يادآور شد: براي درمان افسردگي روان درماني و درمان دارو نياز است و اگر افسردگي به موقع تشخيص داده و مداوا شود فرد مبتلا زودتر مي تواند به زندگي عادي و اجتماعي خودش برگردد.

به گزارش فارس، همايش راه هاي مبارزه با افسردگي و اعتياد به همت شبكه بهداشت و درمان گلپايگان، واحد آموزش سلامت و بهداشت روان شبكه بهداشت و درمان گلپايگان، بسيج دانشجويي دانشگاه پيام نور گلپايگان برگزار شده بود.

 

 

مسابقات واليبال بانوان شهرستان گلپايگان

از سري مسابقات جشنواره ورزشي بانوان »ريحانه النبي«

يك دوره مسابقات واليبال بانوان در مهرماه برگزار شد.

اين مسابقات در سالن انقلاب گوگد (خانه واليبال) با سرپرستي مرضيه اكثيري نائب رئيس هيئت واليبال و با حضور 6 تيم برگزار شد كه در پايان تيم هاي پيشكسوتان- فرهنگيان و فاطميون به مقام هاي اول تا سوم دست يافتند.

[ پنجشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۱ ] [ 23:33 ] [ صدای گلپایگان ]

 

سرطان هاي شايع زنان

سرطان پستان از جمله سرطان هاي شايع زنان مي باشد كه از نظر هزينه هاي درماني سومين سرطان پرهزينه در دنيا محسوب مي شود و در حال حاضر اولين و شايع ترين سرطان زنان در كشور ايران است. اين بيماري برخلاف بسياري از سرطان ها اگر در مراحل اوليه تشخيص داده شود به راحتي قابل درمان است به همين دليل بررسي دوره اي پستان براي يافتن علائم سرطان به حفظ سلامتي بانوان كمك شاياني كرده است. مطالعات ثابت كرده اند كه معاينات منظم پستان توسط خانم ها در هر ماه اولين قدم در تشخيص زودرس سرطان پستان است كه با معاينه پزشك و ماموگرافي تكميل مي شود، از اين رو انجام معاينه ماهيانه از سن 20 سالگي براي تمام خانم ها توصيه مي شود، همچنين توصيه مي شود در فواصل منظم به پزشك يا ماما مراجعه كنند تا معاينه دقيق تر توسط او انجام پذيرد.

برخي از فاكتورهاي خطرساز در ايجاد سرطان پستان:

- بالارفتن سن تقريباً 50% از سرطان هاي پستان پس از 65 سالگي رخ مي دهند.

- شروع قاعدگي قبل از 12 سالگي

-زايمان نداشتن يا اولين حاملگي بعد از سن 30 سالگي

- يائسگي ديررس و بالاي سن 55 سالگي

- سابقه سرطان پستان در يك پستان فاكتور خطري براي ابتلا طرف مقابل است.

- سابقه خانوادگي سرطان پستان

        دكتر عليرضا عموهاشمي- رئيس مركز بهداشت شهرستان گلپايگان

 

 

طنز  گراني

برفته از كفم، نقدِ جواني

ز دستِ اين گراني، اين گراني

دلم خون شد ز دستت، داد، فرياد

به خاكِ غم تو ما را مي نشاني

چو زالو مي مكي خون ضعيفان

تو مكّاري و مثل روبهاني

زني آتش تو هر كاشانه اي را

به مثلِ كوهِ غم، آتش فشاني

مداوا كس نكرده اين گراني

به سوي سكته مردم را كشاني

تو پنچر كرده اي مستضعفان را

تو اين معناي حرفم را نداني

چو خر زير گراني ها خميدم

تو از اين قدّ خميدن ها چه داني

امان از دست تو فرياد فرياد

به هر كاشانه چون غولِ گراني

تو هم مأمور جان و قبض روحي

به لب ها جان ما را مي رساني

شدم در زندگاني چون دونده

به هر جايي تو ما را مي دواني

به مُردن راضي ام پيكِ اجل كو

شدم سير از خود و اين زندگاني

به آن بيچاره مردم كن ترحم

چرا با مردمان، نامهرباني

همه محتكران را دوست داري

تو هم دستِ همه محتكراني

گران اجناس، غير از جان آدم

خوشا رفتن از اين دنياي فاني

تو( طالب) عاقبت سكته نمايي

ز دست اين گراني، اين گراني

» طالب گلپايگاني«

 

 

پيام ملكوتيان

شهيد محمدتقي تكبيري

تاريخ تولد: 1345/1/3

محل تولد: روستاي نيوان سوق

تاريخ شهادت: 61/8/11

سن در هنگام شهادت: 21 سال

محل شهادت: عين خوش

بخشي از وصيت نامه شهيد:

امروز ما مثل اصحاب امام حسين (ع) در محاصره اقتصادي و نظامي قرار گرفته ايم و راه آزادشدن خيلي راحت است با يك بله گفتن و به رسميت شناختن مظهر كفر و ظلم جهاني يعني آمريكا و روسيه و تن دادن به ذلت و خواري و بردگي آنها، هم از محاصره اقتصادي و هم نظامي نجات پيدا مي كنيم؛ اما مگر مي شود ما پيرو حسين (ع) و فرزند پاكش امام خميني عزيز باشيم و اين چنين انتخاب كنيم. هرگز، دور باشد از من چنين عملي سرزند.

پدرجان من راهم را شناختم و دنبالش رفتم و خوشحالم، من امروز احساس مي كنم كه دوباره جريان كربلا تكرار مي شود و حسين زمان خميني روح ا... (هل من ناصرا ينصرني) را فرياد مي زند. آيا مي شود جواب فرزند پيامبر (ص) را نداد و ا.. نه. من مردن را بهتر از زندگي ذلت بار مي دانم و در جواب حسين زمانم مي گويم لبيك، لبيك.

 

ديدار چند  تن از مهدآموزان با شهردار گلپايگان

به مناسبت هفته كودك جمعي از نونهالان مهدهاي كودك شهرستان گلپايگان به همراه مديريت و مربيان اداره بهزيستي شهرستان گلپايگان با حضور در دفتر شهردار گلپايگان با محمود بخشي شهردار ديدار نمودند. شهردار گلپايگان طي اين ديدار طي سخنان كوتاهي ضمن تبريك هفته كودك به مهدآموزان و مربيان آنان از حضور آنان در شهرداري گلپايگان تقدير و تشكر نمود.

وي در ادامه ضمن تشريح وظايف شهرداري ها با چندتن از نونهالان نيز گفتگو نمود.

در ادامه دو نفر از اين مهدآموزان با ذكر اشعاري از خدمات پرسنل و مديريت شهرداري گلپايگان تقدير نمودند.

در ادامه اين مراسم مديريت اداره بهزيستي با تقدير از خدمات شهردار و پرسنل شهرداري گلپايگان گزارشي از روند فعاليت مهدهاي كودك و نوجوان را به استحضار حاضرين رساند.   در پايان اين مراسم شهردار گلپايگان با اهداء هدايايي به مهدآموزان هفته كودك و نوجوان را گرامي داشت.

 

آموزش امداد و نجات در مدارس و مهدكودك ها

به مناسبت هفته كاهش اثرات بلاياي طبيعي طرح آموزش امداد و نجات در دبيرستان هاي گلپايگان با همكاري آموزش و پرورش اين شهرستان به اجرا درآمد. در طرح مربيان امداد و نجات جمعيت هلال احمر گلپايگان با حضور در مدارس دانش آموازن را با اصول اوليه امداد و نجات آشنا ساخته كه در مرحله اول آن 60 دانش آموز آموزش ديدند. همچنين اين مربيان با حضور در 10 مهدكودك شهرستان گلپايگان، كودكان را با روش هاي مقابله با زلزله و آشنايي با ابزارهاي كمك هاي اوليه آشنا ساختند.

* برگزاري جلسه مديريت بحران در جمعيت هلال احمر گلپايگان

اين جلسه با اعضاي ستاد بحران اين شهرستان در جمعيت هلال احمر گلپايگان برگزار گرديد كه در ابتدا حسين صمداني فرماندار شهرستان گلپايگان ضمن عرض تسليت شهادت امام جوادالائمه و تشكر به خاطر برگزاري اين جلسه به اقدامات انجام شده در هفته كاهش اثرات بلاياي طبيعي از جمله مانور لحظه صفر و مانور پدافند غيرعامل اشاره كرد.

 

اهداي لوح سپاس به خير گلپايگاني به جهت اهداء زمين يك هزار متري در محور خمين- گلپايگان براي ساخت پايگاه امداد جاده اي جمعيت هلال احمر گلپايگان از ديگر برنامه هاي جلسه بود.

* مانور پدافند غيرعامل جمعيت هلال احمر گلپايگان

اين مانور با همكاري گردان الزهرا و تيم نجاتگران خواهر جمعيت هلال احمر گلپايگان در محل مسكن مهر شهرستان گلپايگان برگزار شد. سناريوي اين مانور بر مبناي زلزله فرضي در محل شهرستان طرح ريزي و 14 نفر از امدادگران تيم تواناي جمعيت در اين مانور حضور بهم رساندند. در اين مانور پس از انجام اقدامات اوليه مصدومان فرضي به درمانگاه اضطراري منتقل شدند.

 

 

 

  آمار و اطلاعات مهم و  معاني برخي لغات

  » استاد اكبر افاضلي«

 ادامه از شماره قبل

دين و نقش آن در سياست كمتر در فرهنگ هاي سياسي مورد بحث قرار گرفته و حال آنكه اديان در طول تاريخ مؤثرترين نقش ها را در سياست جهاني و سرنوشت ملت ها بازي كرده و تأثير داشته است، به طوري كه برابر آخرين آمار سال 1984- از چهارميليارد و هشتصد هزار نفر جمعيت كره زمين در حدود چهارهزارميليون نفر تابع اديان مختلف و نزديك به 800 ميليون نفر پيرو عقايدي هستند كه نمي شود دين ناميد.

اكنون مفهوم برخي از كلمات مسطلح در بين جوامع، يادآوري مي گردد:

ائتلاف: يعني همكاري يا اتحاد موقتي چند حزب و گروه سياسي براي نيل به هدف واحد.

ارتجاع: به معني بازگشت به طرفداران عقايدي اطلاق مي شود كه در برابر حركت هاي پيشرفته مترقي ايستادگي كرده و خواهان حفظ وضع موجود يا احياي امور ارزش هاي گذشته هستند.

استبداد: درباره حكومتهاي خودكامه به كار مي رود، حكومت استبدادي مي تواند يك حكومت مطلقه فردي يا يك حكومت ديكتاتوري جمعي باشد.

استراتژي: كه يك اصطلاح نظامي است، فن لشكركشي يا تدبير جنگي معني مي دهد؛ ولي در سياست به معني طرح كلي يك مبارزه سياسي يا برنامه آنست.

استقلال: به معني عدم وابستگي يك كشور با كشورهاي ديگر است.

استعمار: ريشه عربي دارد، هدف استعمار در ظاهر عمران و آباديست؛ ولي عملاً باعث وابستگي همه جانبه كشورها به كشور استعمارگر مي شود و ارتباط نابرابر بين يك كشور قدرتمند و پيشرفته با يك كشور ضعيف و عقب مانده و بهره برداري از منابع و معادن و ثروت كشور عقب مانده است.

اعتصاب: تعطيل موقتي كار حَربه ايست براي كسب حقوق و امتيازات اقتصادي و افزايش دستمزد و بهبود شرايط كار.

افكار عمومي: مفهوم آن عقيده و نظر مردم نسبت به موضوعات مختلف براي همگامي با حكومت هاي خدمتگزار جامعه كه در كشورهاي ديكتاتوري و اُليگارشي عملي نيست.

اِليت: به معني نخبگان و برگزيدگان كه بيشتر به طبقه تحصيلكرده و روشنفكر اطلاق مي شود.

اَمپرياليسم: تسلط سياسي و اقتصادي و فرهنگي كشوري به سرزمين ديگر و برقراري حكومت هاي دست نشانده براي تأمين منافع سياسي و اقتصادي توأم با بكارگيري مردم به صورت بيگاري كه رابطه نابرابري كشورهاي سرمايه داري پيشرفته كه به صور مختلف با دخالت مستقيم در اقتصاد كشورهاي عقب نگاه داشته شده براي اينكه نتوانند به پيشرفت حقيقي برسند.

انتخابات: يعني تعيين نمايندگان و مقامات با رأي عمومي.

انترناسيوناليسم: معتقداتي را شامل مي شود كه بر اساس منافع مشترك ملت ها و اقوام مختلف جهان و امكان همكاري و همزيستي مسالمت آميز است.

بورژوازي: از دوران انقلاب كبير فرانسه طرفداران يك حركت انقلابي برعليه تزارها در روسيه بودند و ميان سرمايه داران بزرگ و قشر محروم جامعه قرار داشتند و خرده بورژوا هم كاسبكاران جزء را مي گفتند و يك نظام سرمايه داري بود.

بوروكراسي: به سازمان هاي اداري كاغذ بازي مي گفتند كه با قرطاس بازي سر مردم را گرم مي كردند.

بيستون: نام اصلي مجموعه تاريخي بيستون كرمانشاه در حقيقت بَغستون (خداشناسي) بوده است؛ زيرا مردم آن منطقه بَغ يعني خدا و آفريننده را ستايش مي كرده اند.

پروپاگاند: يعني تبليغ و معرفي.

پوليتيك: مترادف با كلمه سياست يعني كلك زدن.

پيشوا: يعني رهبر.

پرولتاريا: طبقه كارگر زحمتكش فقير و ندار.

تاكتيك: شيوه عملي طرح نظامي كم دوام و موقتي.

تئوگراسي: حكومت مذهبي.

انقلاب: به معني يك تغيير اساسي و عميق در زيربناي تشكيلات سياسي، اقتصادي و فرهنگي يك جامعه است. اوليگارشي: به معني حكومت گروه معدود و يا خانوده اي كه بر جامعه مسلط شوند.

ايده اولوژي: به معني طرز تفكر يا اعتقاد به يك انديشه سياسي مي باشد.

اينتليجنس سرويس: نام سازمان جاسوسي انگلستان است.

باندونك: محل تشكيل اولين كنفرانس كشورهاي آسيايي و افريقايي در باندونك اندونزي است.

بالفور: اعلاميه تشكيل اولين دولت يهودي جهان كه بالفور وزير خارجه انگليس در جنگ   اول جهاني پيشنهاد كرد و دولت انگلستان با تأسيس دولتي براي يهوديان در فلسطين اعلام كرد و به دنبال ارسال اين نامه به لُرد روتشليد در تاريخ دوم نوامبر 1917 مهاجرت يهوديان جهان به تِل آويو در فاصله جنگ اول جهاني و شروع جنگ جهاني دوم آغاز شد كه يهوديان مقيم گلپايگان هم املاك خود را نيم بها فروختند و به طمع كمك هاي مالي انگليس كه حتي هواپيماهاي انگليسي خر، گاو و گوسفند آنان را مجاني حمل مي كردند به تل آويو رفتند كه تعداد يهوديان ساكن فلسطين از 70 هزارنفر به 450 هزارنفر رسيدند و اين غده سرطاني يعني دولت اسرائيل در سال 1948 ميلادي تشكيل شد، ناگفته نماد هدف اصلي از تشكيل اين دولت صهيونيستي به خاطر يهوديان نبود اسمي بود كه با نام دولت اسرائيل منابع نفت خاورميانه و از جمه ايران را به يغما ببرند كه برده اند و مي برند در حالي كه كشورهاي منطقه صاحب منابع نفت و گاز اكثريت مردمش در فقر و فلاكت غوطه ورند، بعضي نوكران استعمار از بلندگوها و رسانه هاي گروهي غرب حقيقت گويان تاريخ و كساني كه درد وطن دارند را شماتت مي كنند كه مردم را از دانستن حقيقت تلخ تاريخي گمراه كنند.

بنلوكس: مخفف سه كشور بلژيك و هلند و لوكزامبورك است.

بولشويسم: همان بلشويك حزب روسيه معادل كمونيسم است كه شعارشان (دين افيون ملت هاست)بود و هيچ ديني را قبول نداشتند.

تِراسْت: به مجموعه چند شركت همگام گفته مي شود.

ترور: كشتاري كه باعث ايجاد ترس و وحشت مردم مي شود.

تروريسم: احمق هاي بي دين و يا قشري و دين نشناخته و متعصب.

تنوگراسي يا تكنوگرات: به معني فن سالاري.

توتاليتر: يعني كامل و جامع.

اِخوان المسلمين: يكي از پرصداترين گروه هاي سياسي جهان است و معني آن برادران مسلمان است در سال 1929 به وسيله حسن البنا در مصر تأسيس شد. اخوان المسلمين در ساير كشورهاي عربي هم گسترش داشته است.

حزب بعث: قديمي ترين تشكيلات سياسي در خاورميانه است.

دگماتيسم: حاكي از تعصب در معتقدات است كه عاشق افكار خود هستند.

دموكراسي: حكومت مردمي معني مي دهد.

راديكاليسم: تغييرات سياسي و ريشه اي در جامعه است.

رفراندوم: مراجعه به آراء عمومي است.

صهيونيسم: نام آن از كوه صهيون در اورشليم گرفته شده است.

كنفدراسيون: اتحاد چند دولت براي منافع مشترك است.

كنوانسيون: معني يك قرارداد بيشتر در امور مربوط به حقوق بين الملل است.

لائيك: غيرمذهبي معني مي دهد.

مواردي كه حقير علاوه بر دو كتاب تاريخ گلپايگان تحت عنوان گلپايگان و مردم آن (1373) و گلپايگان در گذر زمان (1380) تقديم همشهريان محترم نموده ام تعداد مقالاتي است كه در نشريه صداي گلپايگان در اين سه چهار سال نوشته ام كه بخشي از وظيفه معلمي است كه 53 سال آن تدريس و كلاسداري بحمدا... موفق بوده است و اكنون هم عشق و علاقه ايست كه به عنوان سپاس خداوندمتعال و وظيفه شرعي و انساني است كه قدر نعمت هاي الهي را ارج نهاده و هر كس وظيفه دارد نسبت به مردم شهر و مملكت خود قدم بردارد و جوانان علاقه مند را با برداشت مختصر از نوشته هاي بزرگان و مورخين صاحب نام چون محمد مشيري، محمداسماعيل رضواني، علي اصغر شميم، مرتضي راوندي، خودموجي، فريدون آدميت، رضا شعباني، عبدالحسين نوايي و برخي سياستمداران و نويسندگان بزرگي چون علامه دهخدا، قائم مقام فراهاني، سعدي، حافظ، فردوسي و علماي اعلام آشنا نمايد، كه اميدوارم توفيق خدمت داشته باشم.

 

برپايي نمايشگاه به مناسبت هفته خوشنويسي

به مناسبت هفته خوشنويسي انجمن خوشنويسان واحد گلپايگان با برپايي نمايشگاهي از آثار 2 تن از خوشنويسان برتر كشور در مجتمع فرهنگي اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي گلپايگان و برگزاري مراسمي به همين مناسبت از اين خوشنويسان و ديگر هنرمندان خوشنويس شهرستان گلپايگان تجليل به عمل آورد.

برپايي اين نمايشگاه و اجراي مراسم تجليل از هنرمندان خوشنويس اين ديار به همت انجمن خوشنويسان گلپايگان، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي و مساعدت و درايت شهرداري گلپايگان كه اين روزها با انتصاب شهردار جديد رويكرد فرهنگي فراواني پيدا نموده و با وارد شدن به عرصه فرهنگي و دست ياري به گردهمايي ها و جلسات مختلف ارگان ها و نهادهاي شهرستان نماد فرهنگي خود را به عرصه ظهور مي رساند، برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم پس از افتتاح نمايشگاه آثار خوشنويسي استاد حيدري و همسر مكرمه ايشان سركار خانم حسيني، كليه مدعوين از اين آثار بازديد نمودند، سپس كليه شركت كنندگان در اين مراسم با حضور در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي در آييني كه به مناسبت تجليل از هنرمندان خوشنويس كشوري و شهرستان ترتيب يافته بود، شركت نمودند.

در ابتداي اين مراسم گوهري مديريت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي گلپايگان طي سخناني ضمن عرض خيرمقدم خدمت كليه حضار در مراسم بالاخص هنرمندان و پيشكسوتان هنر خوشنويسي به هنر خوشنويسي از ديدگاه و منظر قرآن و عترت اشاره كرد و افزود: يكي از راه هاي نشر دين مبين اسلام و قرآن كتاب آسماني ما مسلمانان استفاده از هنر زيباي خوشنويسي است.

در ادامه اين مراسم شهردار گلپايگان طي سخناني در خصوص اهميت به هنر خوشنويسي و جايگاه آن در فرهنگ و هنر ايران اشاره كرد و افزود: خانم اميني مسوول انجمن خوشنويسان گلپايگان در رابطه با برگزاري اين جلسات زحمات زيادي را متحمل گرديدند و لذا جا دارد از زحمات ايشان و كليه دست اندركاران تقدير و تشكر شود و افزود: شهرداري با عنايت به مشغله زيادي كه بايد در امور عمراني و خدماتي شهرستان داشته باشد، نگاه ويژه و خوش بينانه به امور فرهنگي به منظور ارتقاء آن در جامعه دارد و به اين منظور انتظار داريم در كليه امور فوق ما را همراهي كنيد، به اعتقاد من شهر را شهروندان مي سازند.

وي از ساخت فرهنگسرا در آينده نزديك توسط شهرداري گلپايگان خبرداد و افزود: شهرداري با توجه به گرايش به امور فرهنگي، كليه واحدهاي تجاري واقع در پارك جنگلي را به امور فرهنگي به صورت رايگان واگذار خواهد نمود و كليه عزيزاني كه در رشته هاي مختلف هنري فعاليت دارند مي توانند از اين امكانات به منظور ترويج هنر اصيل گلپايگان استفاده نمايند.

در ادامه اين مراسم استاد گرانقدر آقاي حيدري كه بنا به دعوت انجمن خوشنويسان گلپايگان جهت تجليل از مقام ايشان و همسرشان به گلپايگان آمده بود، در سخناني پيرامون هنر اصيل خوشنويسي فارسي و ترويج آن در ديگر كشورهاي فارسي زبان مطالب مبسوطي بيان نمود.

وي در بخشي از سخنان خود گفت: بنده يكي از افتخاراتم اين است كه  همسرم سركارخانم حسيني كه در اين عرصه فعاليت دارند، متولد اين شهرستان هستند.  وي در ادامه از هنر خوشنويسي به عنوان يك هنر اصيل در فرهنگ كشورها نام برد كه از اين طريق مي توانند هويت خود را به ديگر كشورها عرضه نمايند.

در ادامه اين مراسم از هنرمندان و پيشكسوتان عرصه هنر خوشنويسي با اهداء لوح و جوائزي كه از طرف شهرداري گلپايگان در نظرگرفته شده بود تجليل به عمل آمد.

 

براي اولين بار در گلپايگان مسابقات دو استقامت بانوان برگزار شد

از سري مسابقات جشنواره ورزشي بانوان گلپايگان»ريحانه النبي« روز پنجشنبه 6 مهرماه براي اولين بار در شهرستان مسابقات دوي استقامت بانوان در مجموعه فرهنگي- تفريحي بهشت ايران برگزار شد. در اين رقابت كه با حضور 8 ورزشكار و در ماده ي 1200 متر انجام گرفت، فاطمه ناطقي به مقام قهرماني دست يافت و شيما اشراقي و فاطمه رضايي به ترتيب دوم و سوم شدند.

در اين مسابقات خانم سليماني مسوول ورزش بانوان، آقاي امير حاج عابدي و خانم سپيده بهراد رئيس و نائب رئيس هيئت دو و ميداني ناظر رقابت ها بودند.

 

 مسابقه دو و ميداني به مناسبت هفته تربيت بدني و ورزش

هيأت دو وميداني شهرستان با همكاري و مساعدت شهرداري گلپايگان در روز جمعه 29 مهرماه به مناسبت هفته تربيت بدني و ورزش مسابقه دو صحرانوردي بين دانش آموزان دبستان غيرانتفاعي فجر برگزار نمود.

اين مسابقه دو صحرانوردي كه به مسافت 1500 متر بين 25 نفر از اين دانش آموزان برگزار شد، در پايان 4 نفر از آنان موفق به كسب مقام هاي اول تا چهارم گرديدند كه اسامي نفرات برتر به شرح ذيل مي باشد: آرين اتحادي مقام اول، محمد فصاحت مقام دوم، فرهاد بختيار مقام سوم و محمد امين جمالي مقام چهارم

در پايان اين مسابقه دو صحرانوردي به نفرات اول تا چهارم از طرف شهرداري گلپايگان توسط آقاي محمود بخشي شهردار و جناب سروان موسوي از راهنمايي و رانندگي جوايزي كه در نظر گرفته شده بود به آنان اهداء گرديد.مسوول هيأت دو و ميداني شهرستان گلپايگان در پايان اين مسابقه از مساعدت و همكاري شهردار گلپايگان، مسوول روابط عمومي شهرداري، مديريت دبستان غيرانتفاعي فجر و مديريت راهنمايي و رانندگي شهرستان گلپايگان در برگزاري اين مسابقه تشكر و قدرداني نمود.

[ پنجشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۱ ] [ 23:31 ] [ صدای گلپایگان ]

 یه نوستالژی دیگه

(اشتياق براي چيزهاي از دست رفته)

چند وقت پیش یکی از دوستان خوانساری به نام آقای سید شهرام دادگستر    تو وبلاگش( خطم خالی) با این آدرس  http://www.khatmekhali.blogfa.com/post-180.aspx  مطلبی با عنوان ( یه نوستالژی دیگه  )نوشته بود . احساس کردم این مطلب به همون اندازه که برا همسایه های خوانساری جالبه برا ما گلپایگانی ها هم میتونه خواندنی باشه لذا از ایشون درخواست کردم با اضافات خودم عین مطلبشو تو سایت آخاله بزارم ایشون هم مشتاقانه پذیرفتند و حالا هم شما کل این حکایتو توی  (هفته نامه صدای گلپایگان  ) بخوانید

 این عکس یه نفره که خیلی از گلپایگانی ها ی قدیمی میشناسند و با دیدنش خاطرات گذشته ای که نه تلویزیونی و نه سینمایی تو این شهر بودو زنده میکنه ، اون همسایه بغل دستی بود که با کارهاش همه را به حیرت زده میکرد . سرمایه چندانی نداشت ، چند تا وزنه و زنجیر و یه خرس ، کل دارایی اون بود . درست حدس زدید . پهلوون عبدالوهاب خونساری ( شاهوردی ) در اوایل دهه ۴۰ ( حدود ۵۰ سال پیش) یکی از معدود تفریحات همگانی را تو این شهر کوچک برا مردم فراهم مینمود ، بساطشو داخل گاراژ موسوم به ( ایران بنز ) پهن میکردو  با حرکات نمایشی از قبیل ،  بلند کردن و چرخاندن افراد درشت هیکل ، کشاندن ماشین با طنابی که به ریشهای خود می بست ، پرتاب کردن وزنه های سنگین فولادی و مهار کردن آنها با شانه خود ، و ده ها هنرنمایی  دیگر در حضور صدها تماشگر مشتاق از زن و مرد و پیر و جوان و البته همه بچه ها که مشتری های همیشگیش بودند و آنها را به وجد می آورد

در انتها که همه منتظر آن  بودند آوردن خرس به داخل محوطه در میان جمعیت بود و جرکات نمایشی با اون خرس تربیت شده .. کشتی گرفتن با خرس به طوری که همه گان از این حرکات متعجب میشدند و در نهایت ، پهلوون و یا خرس یکیشون بر دیگری غلبه میکرد ، پایان ماجرا نوشیدن چند شیشه نوشابه توسط خرس و انتهای برنامه ..
  بعد از این مقدمه طولانی حالا نوشته اصلی ( خطم خالی ) را بخوانید که اصل موضوع اینجاست البته خاطرات ایشون از دهه ۶۰ است :

و اما توضیحات:

عکس فوق مربوط به کسی نیست جز زنده یاد عبدالوهاب شاهوردی . همونطور که تعدادی از دوستان حدس زدند، نامبرده پهلوون معروف خونسار بود.

دهه شصت اوج فعالیت های فرهنگی، هنری و ورزشی این پهلوون بود. سالهایی که ایران درگیر جنگ تحمیلی بود و مردم خونسار هیچ برنامه تفریحی و سرگرمی نداشتند، پهلوون عبدالوهاب برنامه های به یادماندنی زیادی اجرا می کرد. اسب نجیب و تربیت شده زیبایی هم داشت که خیلی با هوش بود. یادمه از چند روز قبل از برگزاری برنامه هاش، بلیط های برنامه در سطح شهر و بخصوص مدارس فروخته می شد.

روز اجرا، محل نمایش که معمولاْ حیاط مدارس یا ورزشگاه پیروزی سرچشمه بود مملو از جمعیت می شد. قدی نسبتاْ کوتاه با موها و محاسنی بلند داشت.کوله ابزارشو برمی داشت و سوار اسبش می شد و همراه با شاگردش وارد میدون می شد. وقتی وارد حلقه مردم می شد چنان تشویقش می کردند که در قیاس با زمان حال، گویی پهلوون رضا زاده وارد شده.

بساط رو پهن می کرد و با کلام شیرینی که همراه با طنز بود دل مردم رو شاد می کرد. به اسبش می گفت: قبر صدامو بکن. اسب نجیب با سمش روی زمینو خراش می داد طوری که مثلاْ داره قبر می کنه. اونوقت ما که بچه بودیم با خودمون فکر می کردیم داریم یه سیرک حرفه ای تماشا می کنیم. پهلوون با بازوهای قدرتمندش زنجیر پاره می کرد، ماشین از روی شکمش رد می کرد، با مژه هاش دسته بیل خرد می کرد!، اجسام سنگین و گاهی آدما رو بالای سرش می برد و ... همه این حرکاتو با ذکر یا علی(ع) تبرک می کرد.

یه ادعایی هم داشت که در جوانی با خرس کشتی گرفته و حالا روی صورتش(زیر محاسنش) جای پنجه خرس هست. بعد هم یه داوطلب دعوت می کرد که بیاد و از نزدیک با دستش جای پنجه خرسو نشون بده. وقتی داوطلب با انگشتش مشغول کند و کاو صورت پهلوون می شد در یک لحظه چنان خرناسی می کشید که داوطلب بیچاره تا عمر داشت به جای پنجه خرس، صدای خرس توی ذهنش حک می شد. با ترکیدن جماعت از خنده، داوطلب تازه می فهمید که چه کلاهی سرش رفته.

پهلوون با وجود سن زیادش، بدن سالمی داشت و قرار بود سال های سال عمر کنه! ولی در اوج نا باوری مردم، وقتی با اسبش در کنار جاده حرکت می کرد تصادفی رخ میده و ... .

روحش شاد و یادش زنده باد.  ( خطم خالی )

 

با تشکر از مدیریت و کارکنان محترم  هفته نامه صدای گلپایگان

[ جمعه پنجم آبان ۱۳۹۱ ] [ 9:57 ] [ صدای گلپایگان ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

  • پی دی با
  • مکس دی ال